Százezer közalkalmazottat bocsáthatnak el a tanárok fizetésemelése miatt Romániában?
Jövőre sem számíthatnak 50 százalékos béremelésre a tanárok - nyilatkozta vasárnap Emil Boc romániai miniszterelnök a Pro TV După 20 de ani című műsorában.
Jövőre sem számíthatnak 50 százalékos béremelésre a tanárok - nyilatkozta vasárnap Emil Boc romániai miniszterelnök a Pro TV După 20 de ani című műsorában.
Nem menesztették állásából, de többé nem dolgozhat iskolaigazgatóként az a romániai pedagógus, aki diákjait – a szülők állítása szerint – hülyének és bénának nevezte.
Több mint huszonötezer romániai egyetemista és főiskolás tüntetett hétfőn Bukarestben, Temesváron, Gyulafehérváron és Marosvásárhelyen – a hallgatók a decemberben elfogadott új oktatási törvény ellen tiltakoztak, amely kizárja őket a felsőoktatási intézményeket vezető szenátusokból. Ukrajnában is demonstrálnak a diákok, ott az oktatási miniszter távozását és az új felsőoktatási törvény tervezetének visszavonását követelik.
A diákok háromnegyede adott már csúszópénzt tanárnak, a korrupció fogalmával azonban a legtöbb romániai középiskolás nincs tisztában – írja a Manna.ro.
A vidéki általános iskolások állatok etetésére használják, a városi diákok pedig kidobják a romániai iskolákban kapott gyenge minőségű, időnként romlott tejet és kiflit.
Nem folytathatják munkájukat azok a romániai iskolaigazgatók, akik nem versenyvizsgával kerültek az általuk irányított oktatási intézmény élére – ezt tartalmazza az új oktatási törvény.
Szeptembertől kötelezővé tennék az egyenruha viselését a romániai általános- és középiskolákban. A téli és nyári egyenruháért a szülőknek négyszáz lejt, vagyis 24-25 ezer forintot kellene fizetniük.
Január óta minden romániai magántanár köteles bevallani korrepetálásból származó jövedelmét. Aki nem tesz eleget az előírásnak, az pénzbüntetést kap – írja a Marosvásárhely Info.
Kötelezővé tenné az iskolai egyenruha viselését az általános iskolákban Cezar Preda PDL-alelnök: a politikus jövő héten véglegesíti a javaslatot, majd vitára bocsátja – írja a Nyugati Jelen.
Szigorúbb érettségi követelményekre számíthatnak a 2016-ban érettségiző roman diákoknak: az eddigi egy helyett két idegen nyelvből kell majd vizsgázniuk.
Háromezer tanári állás szűnhet meg az új román oktatási törvény bevezetése miatt – állítja a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége.
Huszonnégy évesen fejezte be a középiskolát és tette le az érettségit Traian Constantin Igas romániai belügyminiszter – legalábbis ezt állítja a Realitatea TV Különleges kiadás című műsorának szerkesztője.
A román alkotmánybíróság január 4-re halasztotta a döntést a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) számára oly fontos oktatási törvényről, amelynek sorsa továbbra is bizonytalan, emiatt a kormánykoalíció sem áll szilárd lábakon.
A román parlament elfogadta kedden az oktatási törvénytervezetet, miután úgy döntött, folytatja a korábban félbeszakadt felelősségvállalási folyamatot, és az ellenzék visszavonta a beterjesztett bizalmatlansági indítványt.
Elkeseredett lépésre szánta el magát egy végzős középiskolás Romániában: kiugrott a kollégiumi fürdőszoba ablakából, egyik tanára ugyanis megfenyegette, hogy bepanaszolja az intézmény igazgatójánál, ha nem változtat szabados viselkedésén.
Jövő hétre halasztotta a román alkotmánybíróság az oktatási törvénytervezet ügyében várt döntését, miután Emil Boc miniszterelnök és a parlament két házának elnöke személyesen is megjelent a grémium csütörtöki ülésén, és saját igazuk mellett érvelt.
Két éve tilos az romániai iskolai büfékben magas kalóriatartalmú és adalékanyagokat tartalmazó élelmiszereket árulni – az előírásokat azonban nem mindenhol tartják be.
Elfogadta a román kormány az új tanügyi törvényt, melynek értelmében az óvoda utolsó éveire is kiterjed a tankötelezettség, és a kisebbségi tanulók után több támogatást kapnak az iskolák. Mivel a tanárok szerint az új oktatási törvény miatt több száz állás szűnik meg, Kolozsváron tüntettek a köztársasági elnök, a kormányfő és az oktatási miniszter lemondását követelve.
Az elmúlt nyolc évben Romániában az általános iskolások száma egyharmaddal esett vissza, a középiskolásoknak pedig csak a 60 százaléka iratkozik be a felsőoktatásba - derült ki a napokban egy, a román parlament elé terjesztett lesújtó jelentésből.
A júliusi 25 százalékos bércsökkentés ellen tiltakozva vonult a kormány épülete elé több ezer pedagógus október 5-én Romániában. Bukarestben május óta ez a második nagyszabású akció, azóta körülbelül kétezer pedagógus mondott fel vagy kért fizetetlen szabadságot a bércsökkentések és az oktatásban tapasztalt körülmények miatt.