Egyre több az autista diák, mégis az iskolákban, óvodákban még mindig nem tudja sok pedagógus, hogyan bánjon velük. Kólák Noéminek, az Aspi könyvek szerzőjének véleménye.
Nyers leszek és őszinte (mint mindig). Darwin után szabadon: nem az marad meg, aki erősebb, vagy okosabb, hanem az, aki képes a fejlődésre és a változásra.
A világ változik, a gyerekek közt pedig rohamosan nő az autisták száma. Ez nem vita tárgya, bizonyított tény. (Nem mellesleg a vak is látja.) Ahogyan azt is látjuk, tapasztaljuk, hogy azok, akik autista gyermekkel vannak kapcsolatban (megszólítás szerint) többnyire teljes vakhomályban élnek a tekintetben, hogy mit jelent az autizmus, vagy hogy hogyan kellene bánni egy autistával. Félve kérdezem... Meddig akarnak várni az edukáció pótlásával? Csak mert nem lesz kevesebb autista, sőt....
A néhány évtizeddel ezelőtt még talán működött "Márpedig azt csinálod, amit én mondok!" az meghalt, elmúlt, vége van. Csókolom, jó reggelt! Ez már nem az a felvonás.
Ha szeretnéd elmondani a véleményedet diákként, hallgatóként, tanárként, szakemberként vagy szülőként az oktatásról, akkor várjuk írásodat az [email protected]! |
Az egyik legfontosabb és leginkább észbe vésendő tulajdonság, amit ILLENE megtanulnia mindenkinek (megszólítás szerint és azon kívül is), hogy az autisták, különösen az aspergeresek többsége ÖNTÖRVÉNYŰ. Erőfitogtatással, és "majd én megmondom"-mal el lehet menni kapálni a rétre... az itt nem működik... Egy aspi majd akkor fogja a "márpedig"-et megcsinálni, ha ő is úgy akarja. Ezzel az erőből induló mentalitással egy aspival szemben fejre is lehet állni, mint a rajzszög, kb. ugyanannyira lesz hatékony.
Mit lehet csinálni helyette?
Elmagyarázni neki, hogy miért kellene az adott dolgot megtennie, amit szépen kérnek tőle, és kedvesen.
Az autista nem hülye, csak öntörvényű és olyan okot, magyarázatot vár, ami miatt logikus döntésnek, vagy helyén valónak fogja látni azt a dolgot megtenni, amit várnak tőle. Ha nem kap ésszerű magyarázatot arra, miért kellene megtennie azt a valamit, akkor veszett fejsze nyele az egész.
Példa.:
- Menj aludni, mert este 8-9-10 óra (kinek hogy) elmúlt!
- Nem vagyok álmos.
- Akkor is feküdj le!
- De miért?
- Mert azt mondtam!
Ha ez ismerős, akkor ülj le fiam, egyes! - ez nem vezet sehová ugyanis.
Helyette:
- Lefekvési idő van, menj aludni légyszíves.
- Nem vagyok álmos.
- Talán nem vagy még álmos, de ha nem pihened ki magad, fáradt leszel reggel, és nem fogsz tudni figyelni órán.
- De fogok tudni.
- A növekedési hormonok csak éjszaka, alvás közben termelődnek, ahhoz, hogy egészséges felnőtt legyél, és nagyra nőjj, szükséged van megfelelő minőségű és hosszúságú alvásra, amit a nappali alvás sem tud pótolni, hiszen egyes hormonok csak UV-mentes környezetben termelődnek. Például ezért nem egészséges lefekvés előtt egy órával TV-t nézni, vagy telefont nyomkodni sem.
/Zárójelben megjegyzem a melatonin természetes termelődése fokozható lefekvés előtti képernyő mentességgel, és éjszakai, UV mentes alvással, mert a melatonin akkor tud termelődni. Akik szedik, vagy szedetik a gyerekükkel, ezt jobb, ha tudják./
Ha meg akarsz győzni egy aspit arról, miért kellene megtennie valamit, az első számú dolog, amivel rendelkezned kell, az a tudás, és az ok-okozati összefüggések ismerete és annak elmagyarázása. Mondavacsinált indokok nem játszanak, mert a gyerek nem hülye, ellenben MINDENT megjegyez, és ha brahi indok volt, évek múlva is emlékezni fog rá, szóval azt cseppet sem ajánlom, hogy valami mondvacsinált hülyeséggel rávegye bárki a gyereket arra, amit ő szeretne.
És ami nagyon fontos: ideje lenni tisztelni a gyereket is, mert ő is ember, csak még kicsi. De nem hülye!