szerző:
Rodler Lili
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Egy háromszög területét akarta kiszámítani, de sajnos elrontotta.

Az ősi agyagtáblát egy iraki lelőhelyen tárták fel, ahol nem csak ez az egy lelet őrzi a korabeli matematika oktatás jeleit, írta meg a National Geographic. A táblának, és kéttucat társának az Oxfordi Egyetem Ashmolean Museum nevű intézet ad otthont.

Az érintett táblát a diák valószínűleg csak jegyzeteléshez használta, de a feladat félreszámítását megőrizte az utókornak.

 

Az i. e. 1900 és 1600 közé datálható lelet egy ékírással írt matematikai házi feladatot tartalmaz

A mindössze 8,2 centiméter átmérőjű tárgy egy derékszögű háromszöget ábrázol három ékírásos számsorral. Egy-egy számsor a két oldal mentén a háromszög magasságát és hosszát jelzi, egy pedig középen a területét. A felírt értékek alapján a háromszög területének 3,5156-nek kellene lennie, a diák azonban 3,1468-nek számolta.

Kisben és a közeli Babilonban több hasonló, a korai matematikaoktatásról árulkodó leletet is felfedeztek. A hibás tábla hátoldala éppenséggel üres, de több tárgy másik felén a tanár írása is olvasható.

A régióban a matematikaoktatás fellendülése egybeesett a nagy birodalmak kialakulásával. Az algebra, a geometria és más területek kulcsszerepet játszottak a civilizációk felemelkedésében, többek között a kereskedelemre gyakorolt hatásuk miatt.