Az IDEA Intézet friss országos reprezentatív felmérése szerint a magyarok nagy része nem tartja különösebben fontosnak a diplomát.
A kutatók 2024 augusztusában és szeptemberében egy országos, reprezentatív felmérésben azt vizsgálták, hogyan látják a magyarok a közoktatás helyzetét, és mi kell ahhoz, hogy ma valaki boldogulni tudjon Magyarországon. A kérdésekre 1500-an válaszoltak, amelyből kiderült, hogy ebből szempontból a magyarok nem tartják különösebben fontosnak a felsőfokú végezettség megszerzését.
A válaszadók 38 százaléka az alacsonyabb fokú szakvégzettség, szakmai képesítés elsajátítását tartja az elsődlegesnek. 33 százalékuk szerint a nyelvtanulás a legfontosabb ahhoz, hogy valaki ma egyről a kettőre tudjon lépniMagyarországon.
A felnőttek 29 százaléka viszont úgy gondolkozott 2024 szeptemberében, hogy ehhez itthon főleg politikai, baráti, vagy üzleti kapcsolatokra van szükség, illetve személyes dörzsöltségre, talpraesettségre.
- olvasható az IDEA Intézet szerkesztőségünk részére elküldött közleményben.
Ennek tükrében nem meglepő, hogy a hazai felnőttek többsége úgy gondolja, hogy az oktatási rendszer legfontosabb feladata az, hogy az alapkészségek (írás, olvasás, számolás) megfelelő színvonalú elsajátítását lehetővé tegye a tanulók számára, és emellett olyan képességeket fejlesszen, amelyek a különböző típusú munkahelyeken és beosztásokban egyaránt hasznosak lehetnek (csapatmunka, szövegértés, problémamegoldó képesség, logika stb.).
Hogy melyik diplomákkal lehet a legtöbbet keresni, azzal az alábbi cikkünkben foglalkoztunk: