szerző:
Rodler Lili
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Még nincs vége a nyárnak, ahogy a fesztiválszezonnak sem, így érdemes mindenképp belekalkulálnotok egy utolsó hatalmas bulit még az iskola- és egyetemkezdések előtt.

Cirkusszal, képzőművészeti kiállítással, remek zenével és kibővített helyszínlistával várja az idei közönségét a Strand Fesztivál. Zamárdi a Balaton Sound után újra megtelik élettel, és a tavalyi témát újrahasznosítva most is a csíkos sátor porondján szórakozhatunk. Ennek megfelelően a szervezők minden estére a nagyszínpadra különleges cirkuszi showt szerveznek, amivel elkápráztatják a headlinerekre várókat, napközben pedig folyamatosan lehet majd bűvészmutatványokat nézni és aká artistaként is kipróbálhatjátok magatokat.

Az első este, augusztus 22-én csütörtökön a Fővárosi Nagycirkusz mutatványait lehet majd látni a Halott Pénz koncert előtt. A többi napon pedig Majka és Azahriah felvezetőjeként egy direkt erre az alkalomra készült „STRAND Circus Morpheus Show” produkcióval várják majd a nézőket. Az előadás zenéjét Hundred Sins szerezte, a koreográfia pedig Vincze Tünde és Lakatos Márk közös munkája. A produkcióról itt tudtok bővebben olvasni.

A Strand Fesztivál híres a magyar zenei felhozataláról. A programlistán akad magyar alternatív és pop zene is, amiből szemezgethettek, de az elektronikus zene rajongói sem maradnak hoppon a Coke Studio Stage fellépőinek jóvoltából. Akik igazi DJ bulira vágynak, azok az új Rádió 1 Stage-en találják majd, amit keresnek. A World is Mine és a DISCO* S HIT csapata egész éjjel szolgáltatja majd a házibulislágereket. A további részleteket és a teljes programlistát ide kattintva találjátok meg, illetve az esemény Facebook-oldalán. Kis ízelítőnek olyan koncertekkel számolhattok, mint Ivan & The Parazol, Rúzsa Magdi, Valmar, Carson Coma, és a Bëlga.

Podcastek és beszélgetések

A Strand nem csak a zene és a cirkuszi mutatványok miatt lesz izgalmas. Idén is szerveztek egy podcast sarkot, ahol délután háromtól minden nap este hétig folyamatosan élőben lehet majd hallgatni a beszélgetéseket. Olyan fontos témákról lesz szó, mint #nenézzfélre kampány, ahol a kortárs iskolai bántalmazásokra szeretnék felhívni a figyelmet. Az UNICEF szervezésében tartanak majd érzékenyítést, hogy minél kevesebbszer forduljon elő és az áldozatok merjenek segítséget kérni. Lesz előadás az Ifjúságkutató Intézet szervezésében is, ahol megtudhatjuk, hogy milyen hatással van a TikTok a fiatalok párkapcsolati szokásaira. Illetve a Klímapolitikai Intézet jóvoltából elmerülhetünk a klímaváltozás hatásainak kérdéskörében, pontosabban abban, hogy kiszárad-e a Balaton a közeljövőben.

Ha már a klíma és a környezetvédelem, akkor érdemes megemlíteni, hogy a fesztivál fokozottan ügyel a saját ökológiai lábnyomának csökkentésére. A szervezők szakértők segítségével kidolgoztak egy fenntarthatósági rendszert, amely segíthet a cél elérésében. Ennek szerves része a vendéglátás karbonlábnyomának csökkentése, a kerékpáros és közösségi közlekedés támogatása, a helyi vállalkozók preferálása, a zajterhelés mérséklése, valamint a fesztivál környezetre gyakorolt hatását is elemzik majd. A kezdeményezésről itt olvashattok részletesebben is.

Az újdonságok azonban korántsem érnek itt véget. Ha szeretitek a művészetet és kíváncsiak vagytok a kortárs alkotóinkra, akkor itt van még egy indok, hogy kilátogassatok a Strand Fesztiválra. Idén a fesztivál ideje alatt ugyanis egy pop up kiállítás keretein belül ismerkedhettek meg Barakonyi Zsombor, Bereczki Kata, Bukta Imre, Cserbik Rita, Ef Zámbó istván, Fehér László, Kiss Tibor, Labrosse Dániel, Murakami Patrick, Osgyányi Sára és Sibitka Panni művészek eredeti műveivel. Sokan közülük tárlatvezetést is tartanak majd, céljuk pedig megismertetni az alkotásaikat és inspirálni a feltörekvő művészeket. A STRAND ART szervezéséről bővebben itt értesülhettek.