Az okoseszközök helyett nyomógombos Nokiákat osztanak szét a gyerekek között a brit magániskolában, ahol George Orwell, Boris Johnson és David Cameron is tanult.
A szeptemberi szemeszter kezdetével lép életbe a nagy-britanniai Eton College-ban az a rendelet, ami szerint a kilencedik évfolyamot – ez náluk az első év – kezdő diákok nem vihetik be magukkal se az iskolába, se a lakókörletükbe az okostelefonjaikat. Helyette a tanév elején mindenkinek át kell helyeznie a SIM-kártyáját az iskola által biztosított nyomógombos telefonba, ami csak a legszükségesebbekre, telefonhívások és SMS-ek fogadására és küldésére alkalmas - írta meg a The Telegraph.
Ezt a lépést az iskola egy a szülőknek kiküldött levélben indokolta, miszerint az okoseszközök túlzott használata aggodalomra ad okot a gyerekek viselkedésével és mentális egészégével kapcsolatban.
A rendelkezés azonban nem volt előzmény nélküli, mivel az Eton korábban sem engedte, hogy a fiatalabb diákok napközben maguknál tartsák a telefonjukat, sőt az első három évfolyamban lévő tinédzsereknek éjszakára le is kellett adniuk a készülékeiket.
„A legújabb szigorítás, amely az elsőéves diákokra vonatkozik, már próbafázisban volt a bentlakó házakban” – mondta Mike Grenier az intézmény nevelési igazgatóhelyettese.
Az Eton azonban hozzátette, hogy ha a gyerekeknek mégis szüksége lenne egy okostelefonra, azt az iskola személyzeténél lehet tárolni. Illetve az intézmény továbbra is biztosítani fog a megfelelő korosztályi kontrollal Ipad-eket a tanulmányaikhoz.
A The Telegraphnak tett nyilatkozatában Grenier azt is mondta, hogy a felelősségteljes és mértéktartó használat esetén az okostelefonok a modern tinédzser életében kulcsfontosságú elemmé válhatnak, és pozitív társadalmi hálózatokat hozhatnak létre. Nem is beszélve a világszinten elérhető hírekről és információmennyiségről, amelyet egy egyszerű kereséssel el tudnak érni. Azonban a pozitív hozadékok mellett nem szabad megfeledkezni a negatívumokról, a társas kapcsolatok árnyékos oldaláról, a visszaélésekről és az ezzel kéz a kézben járó mentális és fizikai egészségre gyakorolt hatásokról.
A szülők pozitív és helyeslő visszajelzésekkel reagáltak a kiküldött levélre. Ők is azon a véleményen vannak, hogy 11-13 éves gyerekeknek nincs szüksége napi szinten az okostelefonokra, és így könnyebben fognak tudni élőben kapcsolatokat építeni. Az Eton példájából kiindulva számos más magániskola is szigorítani fogja az okoseszközökkel kapcsolatos szabályaikat a szeptemberi beiratkozások során.