Már alig vártátok a nyári szünetet, de nincs semmi ötletetek, hogy mivel töltsétek a következő heteket? Adunk néhány tippet, hogy unatkozás helyett élményekben gazdag legyen a nyári pihenőtök, mielőtt nekivágtok a következő tanévnek, az első egyetemi féléveteknek, vagy éppen a munka világának.
A megszokottnál hosszabb tanév ért véget június 21-én, pénteken. Bár az érettségizők egy részének még hátra vannak a középszintű szóbeli vizsgák, hiszen ezek idén szintén a megszokottnál tovább, egészen július 3-ig tartanak, már számukra is közeleg a jól megérdemelt pihenés.
Hogy ne unatkozással repüljön el a nyár az első egyetemi félév vagy a munkába állás előtt, adunk néhány szuper programötletet a következő két hónapra.
Akár egész Európát bejárhatjátok
A hosszú tanév és a még annál is hosszabbnak tűnő vizsgák után a legtöbben valószínűleg arra vágynak, hogy csobbanjanak egyet és egy szép helyen kipihenjék az elmúlt hetek és hónapok fáradalmait.
Az Európai Unió DiscoverEU-programjának keretein belül összesen 779 magyar diák kapott ingyenes európai vonatbérletet, amivel 2024. július 1. és 2025. szeptember 30. között 32 országot járhatnak be, és legfeljebb 30 napig lehetnek úton. Azok számára is vannak ugyanakkor kedvező árú lehetőségek, akik lemaradtak erről a pályázatról.
A Magyar Államvasutak honlapján található tájékoztatás szerint egy 30 napos, egész Európára érvényes Interrail bérlet 696 euróért vásárolható meg, ami körülbelül 271 ezer forint. A 28 éven aluliak ugyanakkor válthatnak ifjúsági bérletet, aminek az ára 20-25 százalékkal olcsóbb. Ráadásul a bérlet nem csupán vonatokra, de buszjáratokra és hajókra is érvényes.
„A bérletekkel az összes államvasúti üzemeltetésű vonaton, sőt, egyes magánvasutak járatain, valamint autóbuszvonalakon és hajójáratokon is korlátlanul lehet utazni az érvényességi napokon, éjszakai vonattal még a másnapi érkezésig is” – írják. Éjszakai vonatos utazások esetén tehát még szállásokra sem feltétlen kell költeni.
Vannak ugyanakkor olcsóbb, 22 és 15 napos európai bérletek is. Azok pedig, akik egyelőre csak itthoni nyaralást és programokat tervezgetnek, és rendelkeznek diákigazolvánnyal, mindössze 1890 forintos áron vásárolhatnak országbérletet. Ez az országon belül szinte az összes tömegközlekedési eszközre alkalmas, érdemes ugyanakkor észben tartani, hogy bizonyos vonatokon kötelező helyjegyet vásárolni (például a Balatonra tartó járatokra is), ami egy párszáz forintos extra kiadás.
Kellemeset a hasznossal
Ha az utazgatást összekötnétek valamilyen hasznos programmal, számos kifejezetten diákoknak, fiataloknak szóló önkéntesprogramot találhattok itthon is és külföldön is.
A Volunteer World honlapján több ezer külföldi önkéntesprogram közül válogathattok, sőt, akár konkrét országokra is rákereshettek. Dolgozhattok például gepárdmentő szervezetnél Dél-Afrikában, taníthattok gyerekeket Indonéziában, vagy tarthattok sportfoglalkozásokat Görögországban.
Itthon is számos remek lehetőséget találtok ugyanakkor, ha szeretnétek valamilyen jó ügyből kivenni a részeteket. A legtöbb állatmenhely például örömmel fogad új önkénteseket egész évben. Ha szeretitek a kutyákat és a macskákat, és szeretnétek akár csak néhány alkalom erejéig, akár hosszabb távon becsatlakozni egy állatmentő alapítvány életébe, ezt a fővárosban és vidéken is megtehetitek. De várnak önkénteseket civil szervezetek is; oszthattok ételt rászorulóknak, hajléktalanoknak, foglalkozhattok idősekkel vagy beteg gyerekekkel, ültethettek fákat, vagy dolgozhattok nyári táborokban.
Strandok, túrák, fesztiválok
Ha munka és utazgatás helyett (vagy éppen mindezek mellett) a pihenést helyezitek előtérbe, és szeretnétek azt lehetőleg minél kevesebb pénzből megoldani, erre is van lehetőségetek.
Amennyiben víz közelébe vágytok, a Strand.hu-n összeszedték az összes ingyenes magyarországi strandot nem csupán a Balaton és a Velencei-tó partján, de a folyók mentén is. Ha pedig a fürdőzést összekötnétek egy néhány napos elvonulással a természetbe, számos ingyenes kempinghelyet is találtok az országban, ahol sátrat verhettek.
Akkor is van lehetőségetek ehhez hasonló kirándulásokra, ha nincs sátratok, vagy egyszerűen nem szeretnétek a szabadban éjszakázni. A főváros környékén rengeteg túraútvonal található, kezdve például a Normafával, a pilisszentiváni Jági tanösvénnyel vagy a Széchenyi-hegy környékével. De megkereshetitek akár a hozzátok legközelebbi pontját az Országos Kéktúra útvonalának is, és a nyár folyamán, szakaszokra bontva akár a teljes túrát teljesíthetitek.
Ügyeljetek ugyanakkor arra, hogy csak olyan helyen rakjatok tüzet, ahol az megengedett, és van kialakított tűzrakóhely, továbbá mindig takarítsatok fel magatok után és gyűjtsétek össze a szemetet.
Ha pedig megunjátok a természetet, és a csend és madárcsicsergést kulturális programokra vagy dübörgő zenére cserélnétek, az idei nyár is rengeteg kisebb-nagyobb fesztiválban bővelkedik.
A jól ismert nagyfesztiválok, a Balaton Sound, a Sziget és a Strand mellett rengeteg kisebb rendezvényen, például a kaposvári Rippl-Rónai Fesztiválon, vagy a nagymarosi VéNégy Fesztiválon is találkozhattok a kedvenc előadóitokkal.
A hazai zenészek továbbá a nyári hónapokat általában turnézással töltik, és ha nyitott szemmel jártok, akár ingyenes falu- és városnapi rendezvények programjai között is megtaláljátok őket.
Ha pedig mindezekből legalább egy-két dolgot kipróbáltok, garantáltan élményekben gazdag lesz a nyári szünetetek.
A tanév egyébként idén a közoktatásban tanulók számára szeptember 2-án kezdődik, míg az egyetemistáknak várhatóan egy héttel később, szeptember 9-én. Az elsősöknek, vagyis a gólyáknak ezt megelőzi majd augusztus vége felé, vagy szeptember legelején a gólyatábor, ami szintén felejthetetlen élmény.
A programok között viszont nem érdemes elfeledkezni a kevésbé izgalmas beiratkozásról sem, mert enélkül nem kezdhetitek el a tanulmányaitokat szeptemberben. A beiratkozások időpontjairól az egyetemek fognak tájékoztatni titeket a július 24-én esedékes ponthatárhúzás után.