szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A nyári szünidő közeledtével szülők tízezrei keresnek nyári programokat és táborokat a gyerekeiknek. Míg azonban a legtöbb család minél olcsóbban próbál minél jobb szórakozást találni a gyerekeiknek, ahol a pénz nem akadály, ott 70 napos karibi hajóút és hőlégballonozás közül is válogathatnak.

Egy hétre kereken 345 ezer forint. Ennyibe kerül a legdrágább nyári tábor, amit a Táborfigyelő idei évi kínálatát böngészve Magyarországon találtunk. Ezért az összegért cserébe maximum 24 fő táborozhat luxus körülmények között egy 5 csillagos kastélyban három, négy és ötágyas légkondicionált szobákban, saját fürdőszobával, többek között fűtött, fedett úszómedencével és kültéri jacuzzival.

Az említett nyári tábor résztvevői amerikai és nemzetközi tanároktól, animátoroktól tanulhatnak és gyakorolhatják egy héten keresztül az angol nyelvet, továbbá a nyelvvizsgára készülőknek célzott nyelvi előkészítést, az amerikai egyetemekre készülőknek pedig SAT-teszt felkészítést kínálnak. Ez egyébként azt méri, hogy egy diák mennyire alkalmas egy amerikai stílusú felsőoktatási intézményben való részvételre, és aminek az első részében kifejezetten a nyelvtudást nézik.

A tanulás mellett a táborozók olyan egyéb programok és programlehetőségek közül válogathatnak, mint a quadvezetés, mini kaszinózás és lézerharc, este pedig többek között DJ párbajokat, karaoke partikat és Just Dance párbajokat szerveznek.

Menza helyett ráadásul igazi amerikai különlegességeket szolgálnak fel, hiszen a napi ötszöri étkezés során tradicionális amerikai ételek (hotdog, hamburger, nachos, különböző csirkeszárnyak) mellett a kínálatban szerepel almás pite vanília fagylalttal, New York cheescake, áfonyás pite és különböző koktélok is, természetesen alkoholmentes formában.

Bár ez a fajta nyári tábor Magyarországon nem túl elterjedt - amit az is bizonyít, hogy keresve sem találtunk még egy ehhez hasonló nyári programot - luxusnyaraláshoz hasonlító nyári táborokból külföldön nincs hiány. Ráadásul nem is kell értük túl messzire menni, ha valaki - feltételezhetően a felső tízezer - úgy gondolja, hogy az országhatáron kívül, például Angliában vagy Svájcban táboroztatná a gyerekeit.

Hegymászás, profi focisták, 70 napos hajóút

Évekig Svájcban, Zürichtől körülbelül 1,5 órás távolságra a Laax nevű festői szépségű, télen síparadicsomként üzemelő településen működött például a világ egyik legdrágább nyári tábora. Bár ez 2022-ben eddigi formájában megszűnt, jelenleg pedig zajlik az átalakítása, így sem tavaly, sem pedig idén nem indultak táborok, 2021-ben 16 312 és 19 575 dollár közötti összegért cserébe tölthettek itt hat hetet 6-16 év közötti gyerekek; külön fiúknak és külön lányoknak szervezett táborokban. Átszámítva ez 6 és 7,3 millió forint közötti összeg, hetente tehát nagyjából egymillió forint, kereslet azonban bőven volt rá; az adatok szerint évente körülbelül 25 országból érkeztek gyerekek a táborba. Itt a különböző kreatív- és sportprogramokon kívül nyelvtanfolyamokon és túrákon vehettek részt, a nap fáradalmait egy ötcsillagos szállás kétfős szobáiban pihenhették ki, aki pedig magasabb díjat fizetett a Svájci-Alpokban egy sítúrán is részt vehetett.

Hasonló táborok egyébként jelenleg is elérhetők Svájcban, de a kínálatot böngészve találtunk olyan 9-18 éveseknek szóló túratábort is, ahol többek között a Mont Blanc megmászása a cél.

Akit viszont kevésbé érdekel a hegymászás, és inkább a "földi sportok" szerelmese, nagyjából 1800-2800 fontos áron (800 ezer -1,3 millió forint) olyan ismert focicsapatok táborain vehet részt az Egyesült Királyságban, mint a Manchester City, a Chelsea, a Liverpool vagy az Arsenal. Ezért az árért cserébe a 9-17 éves lányok és fiúk egy héten keresztül a csapatok edzőivel sajátíthatják el és gyakorolhatják a sporthoz szükséges technikákat, focizhatnak a csapatok arénáiban és edzőpályáin, a szállásul pedig sok esetben kastélyokban van. Igaz, a képeket nézegetve ez kevésbé a luxus kategória.

Hasonló táborokat egyébként más sportok esetében is találhatunk. Szervez például tenisztábort az egyik legismertebb sportszergyártó cég, amelyik egyébként az Egyesült Államok atlétáinak dresszét is tervezte a 2024-es párizsi olimpiára, de ugyanez a márka szervez baseball, kosárlabda, tánc, sőt, e-sport táborokat is.

Ha pedig valaki szó szerint nyílt vizekre vágyik, választhatja a Brit Virgin-szigetekről induló 70 napos transzatlanti hajókirándulást Rómáig, aminek az ára 2024-ben 23 970 dollár, vagyis több mint 8,8 millió forint. Ebbe az árba nem tartozik bele a tábor kezdőpontjához, vagyis a Virgin-szigetekre való eljutás. Ide ugyanakkor idősebbeket, főként végzős középiskolásokat és egyetemistákat várnak, hiszen a korhatár 17-22 év, az út pedig olyan megállókat foglal magába, mint az Azori-szigetek, a Gibraltár és Barcelona.

A táborok fellegvára: Amerika

Az Amerikai Egyesült Államok egyértelműen a nyári táborok koronázatlan királya, ahol egy 2023-as kutatás szerint évi mintegy 12 ezer nyári tábort szerveznek meg és bonyolítanak le. A kereslet olyannyira óriási, hogy ezek a táborok rendszeresen toboroznak önkénteseket Európából, és a magyar egyetemisták is szívesen utaznak ki a nyári szünidőben, hogy ezek valamelyikén dolgozzanak és a végén esetleg az amerikai kontinensen utazgassanak.

A táborok általános áremelkedése azonban már az amerikai családoknak is gondot okoz, pláne, ha egyszerre több gyerek nyári pihenőjét szeretnék szórakoztatóvá tenni. A Business Insider tavaly például arról írt, hogy egy ötfős amerikai család a nyári szünidőt teljes egészében inkább Svájcban töltötte, mert az még mindig olcsóbb volt, mint a gyerekeknek tábort keresni. Azok ára ugyanis számos esetben már mindössze egy hétre, egy gyerek esetében is elérte a 10 ezer dollárt (3 690 000 forint), ráadásul nem is ottalvós nyári táborokról volt szó, hanem napközisekről.

Bár ezek között is vannak olcsóbb kategóriás táborok, a kínálat egészen az elképzelhetetlen luxusig, a 150 ezer dolláros, mai árfolyamon átszámítva 55 350 000 forintos tíznapos nyári táborig terjed. Ide a résztvevőket magángépen szállítják az ötcsillagos szállásaikra a wyoming-i Saratogába, ahol privát séfek készítik el számukra az ételeket, és olyan programok közül válogathatnak, mint a jetskizés, a hőlégballonozás és gokartozás.

Ez a fajta luxus ugyanakkor hozzánk - szerencsére(?) - még nem ért el, és valószínűleg nem is nagyon lenne rá kereslet. Mindenesetre ezeknek az áraihoz képest szinte semminek tűnik az itthoni 10-15 százalékos áremelkedés. 2024-ben a napközis táborok árai 50 ezer forint, az ottalvósoké 75 ezer forint környékén mozognak Tóth Béla, a Táborfigyelő vezetője szerint. Erről az alábbi cikkünkben beszélgettünk vele: