szerző:
Tarnay Kristóf Ábel
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A mobilos fizetéshez hasonló rendszert alakítottak ki a járművek oldalán.

A hazai tömegközlekedés régóta halogatott digitalizációját nagyban felpörgette a pandémiás helyzet. Azóta mind jegyeket, mind bérleteket vehetünk telefonról, a főváros erre az egykori BKK FUTÁR megújításával létrehozott Budapest GO appot ajánlja. A jegyeket alapvetően a járművek külső oldalára ragasztott kód beolvasásával kell érvényesíteni, az utóbbi időben azonban, aki figyelmes volt, láthatta, hogy Budapesten ezek fölé egy új felirat is felkerült.

Illetve nem csak felirat, a mobilfizetéshez is használt NFC-csipekkel kommunikáló érzékelőket helyeztek ki melléjük, ezt ugyanúgy tudjuk használni, ahogyan a telefonunkkal fizetünk a boltban. A BKK weboldala szerint

úgy 10 másodperccel rövidíti le a felszállást, ha nem kell belépnünk a jegyvásárló appba, megnyitni a jegyet és leolvasni a kódot.

Ehelyett így elég csak majdnem hozzáérintenünk az NFC-matricához a telefont, 1-3 centire tartva tőle azt és azonnal vagy egy kattintással meg is jelenik az a mozgó grafika, amit mindenki ismer, aki használt már ilyesmit. Bár a jegyeket és a bérleteket több appban is meg lehet venni – néhány banknak is van például sajátja –, de azt írják, az NFC-s megoldás csak a Budapest GO-ban működik. A közlekedési társaság honlapja szerint a járművek oldalára és a metrók jegylyukasztóira augusztusban szakaszosan helyezik fel az NFC-matricákat, a 4-es metró bejáratánál is van már ilyen.

A használatukhoz – ha már vettünk jegyet vagy bérletet – iPhone-on nem, de androidos készülékeken az első alkalom előtt be kell kapcsolni az NFC funkciót a beállításokban. Majd a telefont feloldva, annak a középső részét a matricán lévő körhöz tartva érvényesíthetjük is a jegyet vagy beolvashatjuk a bérletet. A mellékelt videón az látszik, hogy iOS-en felül push értesítésben jelzi a rendszer, hogy sikerült a mutatvány, arra kell rákattintani, hogy megnyíljon az app, megjelenítve a rajzolt figurákat, Androidon ez magától megjelenik.

Amiket a digitális bérletnél és napijegynél továbbra is csak az első ajtós felszálláskor vagy a metróbejáratnál, ellenőrzéskor kell bemutatni, míg a jegyeket a felszállás előtt kell beolvasni vagy odaérinteni. Aki másik appban vesz jegyet, nem NFC-képes a telefonja, vagy csak megszokta, az ettől persze még használhatja a régi megoldást is. De, ha picit elbóbiskolunk, akkor az a tíz másodperc éppen segíthet annyit, hogy ne csukják be előttünk az ajtót.

(Kiemelt kép: BKK)