szerző:
Tarnay Kristóf Ábel
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A mesterséges intelligencica kutatásának friss eredménye jól jön tanulás közben egy – szigorúan – ötperces szünethez.

Igazából több oldal is létezik CatGPT néven, mert a jelenleg a világot foglalkoztató, mesterséges intelligencia alapú szöveggenerátor, a ChatGPT nevéből többeknek is eszébe jutott, hogy csak egy betűt kell elvenni, hogy cat, azaz macska jöjjön ki. Az egyik rendszer korábban minden kérdésre nyávogással és macskás gifekkel reagált – az most nem működik –, egy másik viszont egészen kreatív szövegeket generál, egy macska szemszögéből.

Az élet céljára rákérdezve például azt írja, hogy macskaként olyan szerencsés (fur-tunate, a szerencsés és a szőr szavak keverékeként), hogy egy egyszerű, de teljes élete lehet, ahol szundizik, játszik, vadászik, még ha csak játékegérre is és szeretetet kap a gazdáitól. Szóval ő az célja élvezni az apró dolgokat és örömet vinni a körülötte levők életébe.

Ha azt kérdezzük a cica-GPT-től, melyek a legjobb egyetemek, töredelmesen bevallja, hogy macskaként fogalma sincs az egyetemekről, de hallott már néhány tekintélyes intézményről, mint a Harvard, az MIT, a Stanford vagy az Oxford. De diplomatikusan megjegyzi, hogy mindegyiknek megvannak a maga erősségei és gyengeségei és ami az egyik emberhez (purrson a személy és a dorombolás keverékéből) passzol, az a másikhoz nem biztos. A rendszer szerint Molly cica írta válasz a végén morgással zárul.

(Kiemelt képünk sajnos csak illusztráció, nem a rendszer mögött álló macskát találtuk meg, forrás: Catherine Heath, Unsplash.)