A mikro-RNS felfedezéséért ítélték oda az idei orvosi Nobel-díjat

A génszabályozásban döntő szerepet játszó felfedezésért adták a rangos elismerést.

Október 7-én a stockholmi Karolinska Intézetben bejelentették, hogy két amerikai tudós, Victor Ambros és Gary Ruvkun kapja az idei orvosi-élettani Nobel-díjat a mikro-RNS és a génszabályozásban betöltött szerepe felfedezéséért - írja a HVG.

A két biológus munkájuk során sikeresen felfedezte a mikro-RNS-t, az apró RNS-molekulák új osztályát, amelyek döntő szerepet játszanak a génszabályozásban.

„Úttörő felfedezésük a génszabályozás egy teljesen új elvét tárta fel, amelyről kiderült, hogy elengedhetetlen a többsejtű élőlények, köztük az ember számára”

– nyilatkozta az akadémia a döntésével kapcsolatban.

A kitüntetését a kutatók összesen 11 millió svéd koronát (388 millió forintot) kapnak. A hivatalos díjátadót pedig a hagyományoknak megfelelően december 10-én, Alfred Nobel halálának évfordulójának napján fogják átadni.

 

Hozzászólások

Nahalka István: „Ha a gyereket külön föl kell készíteni a középiskolai felvételire, akkor az nem egy jó rendszer”

Miközben évről évre hatalmas a túljelentkezés a hat- és nyolcosztályos gimnáziumokba, a PISA- eredmények alapján is a korai kiválasztás nem növeli a legjobb tanulók teljesítményét, viszont erősíti a társadalmi különbségeket. Nahalka István oktatáskutató kiemelte, hogy a hazai rendszer inkább a családi hátteret, mintsem a tehetséget jutalmazza.

@eduline.hu Évek óta, kitartóan kezdik minden szerdájukat egy közeli gyalogosátkelőn és emelik magasba a transzparenseket azok a pedagógusok, szülők, diákok és civilek, akik szerint a őket érintő társadalmi ügyekben nem történik változás – vagy legalábbis nem elég gyorsan. A legtöbben az oktatás lehetetlen helyzetét emelik ki. #zebraszerda #magyaroktatas #pedagogusok #kozoktatas ♬ original sound - eduline.hu