Csütörtökön bemutatták a Magyar Helyesírás Szabályainak tizenkettedik kiadását az Akadémián. Legalább kétéves türelmi idő lesz, tehát a 2016/2017-es évi tavaszi érettségiig elfogadják a régi helyesírást is.
Rugalmasabb, pontosabb, követhetőbb lett, nyolcezer új szót tartalmaz, de nem hoz jelentősebb változásokat a szabályzatban a Magyar Helyesírás Szabályainak tizenkettedik kiadása, amelyet csütörtökön mutattak be a Magyar Tudományos Akadémián (MTA).
Sipos Imre, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Köznevelésért Felelős Államtitkárságának helyettes államtitkára közölte, hogy még ma valamennyi köznevelési intézménynek eljuttatják a szabályzat változásainak gyűjteményét online formában.
Két éves türelmi idő
"Elvárásunk, hogy a változásokat mihamarabb építsék be a tanításba" - szögezte le, hozzátéve azonban, hogy legalább kétéves türelmi időt biztosítanak az új szabályzat számonkérésében, az érettségi vizsgadolgozatokban így a 2016/2017-es tanév tavaszi vizsgaidőszakáig mindkét kiadás szerinti helyesírást el kell fogadni.
A már megjelent tananyagokat nem szükséges rögtön átdolgozni, de az új tankönyvek természetesen már az új helyesírás szabályai szerint fognak megjelenni - közölte Sipos Imre.
Prószéky Gábor, az MTA Magyar Nyelvi Osztályközi Állandó Bizottságának elnöke hangsúlyozta, hogy a helyesírási szabályzat nem törvény, hanem ajánlás, csakúgy, mint például az illemszabályok.
Megengedőbb lett a szabályzat
A mostani szabályzatban nincs jelentős változás, de megengedőbb, pontosabb, követhetőbb. Miközben új szavak, kifejezések kerültek a szótárba, több régi, elavult alak – például agárkutya, átíró könyvelés, bilgeri, csillagláb – kimaradt belőle. Voltak olyan szabályok például, amelyek nem módosultak, de nem ártott rögzíteni alkalmazásukat egy újonnan feltűnt szóval is, így például most mindenki számára egyértelmű lesz, hogy nem kell kötőjel a facebookozás szóba.
A bonyolult szabályokkal leírható esetek - például a Batthyány név elválasztása - nem a tanulók frusztrálására, hanem elsősorban a lektorok segítésére szolgálnak, ezért kívánatos lenne, ha az iskolai számonkérések sem ezekre koncentrálnának - hangsúlyozta.
Az új kiadásban törekedtek a fogalmazás pontosítására, javítására, a példaszavak esetében listák közlésére, valamint egyes szabályok alkalmazásának választhatóvá tételére, miközben kikerült néhány, nem a helyesírás körébe tartozó pont, például a postai címzések.
Hogy pontosan milyen változásokra kell számítanotok, itt megtaláljátok.