Több mint 18 ezer pedagógusnak kell elkészítenie portfólióját november 30-ig - több hónapos munka vár azokra, akik megfelelnek a 2015-ös minősítési eljárás feltételeinek.
A 2015-ös minősítési eljárásra 19 135-en jelentkeztek, közülük azonban csak 18 095-en feleltek meg a feltételeknek - jövőre csak azok "vizsgázhatnak", akiknek legalább nyolcéves szakmai tapasztalatuk és pedagógus-szakvizsgájuk van, valamint azok, akik több mint harminc éve tanítanak.
Nehezebb dolguk lesz, mint azoknak, akiket még az idén, speciális szabályok szerint minősítenek és sorolnak át a „pedagógus II” kategóriába – ők már nem készíthetnek egyszerűsített portfóliót, kizárólag a teljes változatot készíthetik el.
Ez pedig több hónapos munka. Az Oktatási Hivatal útmutatója két táblázatban mutatja be a portfólió elkészítésének hét lépését. Javaslatuk szerint az első hónapban ki kell választani, milyen témáról szóljanak az óratervek, illetve el kell dönteni, milyen - szabadon választható - dokumentumokat töltenek majd fel az e-portfóliós felületre a pedagógusok.
Az első három-négy hónapnak a dokumentumok gyűjtéséről kell szólnia, az óravázlatok mellett ekkor kell összegyűjteni azokat a tanulói munkákat, amelyek jól mutatják a pedagógus szakmai munkásságát. Az Oktatási Hivatal azt javasolja, egy-két hónapot érdemes szánni a dokumentumok válogatására.
A javaslat szerint a négy-hat hónapos munka során folyamatosan kell írni a reflexiókat. Az utolsó hónapban a kísérődokumentumokat is el kell készíteni - ilyen például a szakmai önéletrajz vagy a szakmai életút értékelése. Ezután kezdődik az e-portfólió feltöltése és az utolsó ellenőrzés. A portfóliókészítésről itt olvashatjátok legfrissebb cikkeinket.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|