Április 30-ig állíthatják össze és tölthetik fel portfóliójukat azok a tanárok és tanítók, akik 2015. január 1-től pedagógus II. kategóriába szeretnének továbblépni. Összegyűjtöttük a leggyakoribb kérdéseket a portfóliókészítésről.
Bárki feltöltheti a portfólióját?
A portfóliófeltöltésre szolgáló online rendszerbe csak azok a pedagógusok léphetnek be, akiket az intézményvezetők előzetesen regisztráltak. Ők kapnak egy e-mailt az Oktatási Hivataltól, amelyben azt is leírták, hogyan léphetnek be a felületre. Az idén azok kérvényezhetik minősítésüket, akik pedagógus-szakvizsgát szereztek, legalább tizennégy éves szakmai gyakorlatuk van, és április 30-ig feltöltik portfóliójukat - ha mindez megvan, 2015. január 1-től a pedagógus II. fokozatba lépnek.
Vagyis azok, akik csak jövőre vagy később léphetnek tovább a következő fokozatba, egyelőre csak a dokumentumokat gyűjtögethetik, a feltöltéssel még várniuk kell.
Mi az az egyszerűsített portfólió?
Azok, akik 2014. április 30-ig töltik fel portfóliójukat – vagyis a 2014-es, speciális minősítési eljárásban vesznek részt – kétféle megoldás közül választhatnak: vagy a teljes portfóliót, vagy az egyszerűsített változatot készítik el, amely a nevelő-oktató munka dokumentumai közül csak a csoportprofilt, a tematikus tervet, valamint tíz tanóra kidolgozott, utólagos reflexiókkal ellátott óratervét tartalmazza. A pedagógusok a két típus közül a portfólió feltöltőfelületén, a „nevelő-oktató munka dokumentumai” fül alatt választhatnak.
Bár az egyszerűsített változat elkészítése körülbelül feleannyi munkát igényel, mint a teljes verzióé, nem mindenki választhatja ezt a megoldást. Azoknak például, akik jövőre vagy azután töltik fel portfóliójukat, már nem ajánlja fel ezt a lehetőséget a rendszer, ahogy azoknak a tanároknak is a teljes portfóliót kell összeállítaniuk, akik a mesterfokozat megszerzésére hajtanak.
Az egyszerűsített portfóliót választó pedagógusok sem ússzák meg végleg a teljes anyag összeállítását. „Számítani kell arra, hogy az ideiglenes besorolást követően, a 2018-ig megismétlendő tényleges minősítési eljáráshoz a teljes portfóliót is el kell majd készíteni” – hívja fel a figyelmet Petróczi Gábor.
Mennyi idő kell a portfólió elkészítéséhez?
Ha már minden dokumentum készen van, az eduline-nak nyilatkozó pedagógusok szerint nyolc-tíz óra alatt végezni lehet a feltöltéssel – a rendszer egyébként kiírja, a szükséges anyagoknak hány százaléka van meg. A neheze persze nem a feltöltés – igaz, aki nehezen tudja használni a számítógépet, az eleve hátrányból indul – , hanem az anyagok megírása.
Az első két lépésre – a „profil” menü feltöltésére és a szakmai önéletrajz elkészítésére – negyed-negyedóránál többet nem kell szánni, az adatok nagy részét ugyanis a köznevelési információs rendszerből, a KIR-ből importálja a rendszer. Ettől függetlenül érdemes ellenőrizni, minden adat stimmel-e: ha nem, az adott iskola vezetőjének kell szólni az eltérésről, mert csak ő javíthatja az adatokat.
A neheze: tíz óraterv és a reflexiók
Az eduline által megkérdezett tanárok a tíz óraterv feltöltésével töltötték a legtöbb időt – a legfőbb probléma nemcsak az, hogy minden egyes órához külön-külön reflexiót kell írniuk, hanem az is, hogy meg kell adniuk azokat a kompetenciákat, amelyeket szerintük az adott óra fejleszt. A tanügyigazgatási szakértő azt javasolja a portfóliókészítőknek, hogy az órákhoz elegendő egy-egy bekezdésnyi reflexió.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|