Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Szombaton tárgyalja a a kormány a pedagógus-életpályamodell ügyét: ha a fizetéseket már szeptembertől emelnék...
Szombaton tárgyalja a a kormány a pedagógus-életpályamodell ügyét: ha a fizetéseket már szeptembertől emelnék, 2013-ra a korábban emlegetett 70 milliárddal szemben csak 40-50 milliárdra lenne szükség, a következő évtől viszont ennek háromszorosára - írja az Index.
Ahogy korábban megírtuk, Hoffmann Rózsa köznevelésért felelős államtitkár szerint "soha ilyen közel nem voltak" még egy "átlátható, kiszámítható és biztonságos pedagógus-életpályamodell" kialakításához.
Az Index úgy tudja, az elmúlt napokban kormányszinten már zajlottak egyeztetések az ügyben, az azonban biztos, hogy szeptemberre biztosan nem alakulhat meg egy - széles körben elfogadott - minősítő hálózat, amely egységes szempontok alapján méri a pedagógusok teljesítményét.
Míg a tanárok fizetését eddig főként a végzettség és a pályán eltöltött idő határozta meg, a pedagóguséletpálya-modell sokkal hangsúlyosabban venné figyelembe a tantermi munkát, amelyet szakfelügyelők értékelnének. Erre a feladatra eddig 2500-an jelentkeztek: a részletekről itt olvashattok.
Négy kategóriát határoznának meg: gyakornok, pedagógus 1, pedagógus 2 és mesterpedagógus vagy kutató tanár. A kezdőknek 2-4 év után vizsgát kellene tenniük, ezután kapnak határozott idejű pedagógusi kinevezést. A pedagógus II. fokozatot megszerzők már lehetnek mentortanárok, szakértők, szaktanácsadók. A mestertanári szint elérése nem kötelező: ehhez pedagógus-szakvizsga, 14 éves szakmai gyakorlat kell majd, illetve a kutatótanároknál publikációs lista és tudományos fokozat.
A minden tanárt érintő 30-50 százalékos béremelést eredetileg 2013 szeptemberére időzítették, de a tavaly október elején bejelentett megszorítások után úgy döntött a kormány: a béremelést 2014 januárjára tolják el, hacsak az ország gazdasági teljesítménye nem teszi mégis lehetővé a bevezetést az eredeti határidőre. Többen azt is elképzelhetőnek tartják, hogy a kiadáscsökkentés jegyében a tanárok egy része most nem, csak később kap majd fizetésemelést.