Négy felső tagozatosból egy kerüli az iskolai mosdókat. Az alsósok között jobb az arány, de ekkor még kevesebb is lehet a rossz tapasztalatuk.
Bár fokozatosan javul a helyzet az iskolai mosdók tisztasága és általános állapota terén, mégis sok diák továbbra is undorodik a wc-k közös használatától - derült ki az Unilever megbízásából a Kutatóont által végzett felmérésből.
Négy felső tagozatosból egy kerüli az iskolai mosdókat, míg az alsós diákok 83 százaléka felkeresi a WC-t a tanítási idő alatt - írják közleményükben. Akik tartózkodnak a mosdók látogatásától, elsősorban a nem kellő tisztaságra (54, illetve 60 százalék) és a kellemetlen szagokra (51, illetve 58 százalék) panaszkodtak. A felsősök kétharmada, valamint az alsósok többsége is változtatna a hozzáállásán, ha jobb illat lenne a mosdókban, 64 illetve 68 százalékukat a nagyobb tisztaság győzné meg.
Nem tudták eldönteni, ki nem húzta le maga után a vécét, ezért 12 gyereknek kellett takarítania.
A felújítás sem árthat sok helyen, ugyanis 44 illetve 39 százalékuk díjazná, ha általánosan jobb és újabb állapotbna lennének a mosdók. Az egyszerű csempézés sem túl barátságos: 33, illetve 36 százalékukra a mosdók szépsége hatna hívogatóan.
A gyerekek aggodalmait a WC-k higiéniájával kapcsolatban a szakember is megerősíti. Dr. Varga Károly csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos szerint, ha a gyermekek nem fertőtlenített WC-vel érintkeznek, kialakulhat náluk külső nemi szervi gyulladás, bakteriális, gombás fertőzés, cérnagiliszta fertőzés, sőt féregpete okozta fertőzés - ezek azonban szélsőségesebb esetek lehetnek. „A külső nemi szervi gyulladás következményeként a kórokozók feljuthatnak a hólyagba, ahol hólyaghurutot, később akár húgyúti fertőzést és vesegyulladást is okozhatnak” – figyelmeztetett.
A vizelet visszatartása, vagy az alacsony folyadékbevitel a tanítás alatt sem jelenthet megoldást az iskolások számára. „A rendszeres folyadékfogyasztás és a vizeletürítés hiánya a hólyag rendes fejlődését gátolhatja. Olyan diszfunkció léphet fel, amely később vizelettartási problémákhoz vezethet” – hívja fel a figyelmet a kockázatokra Dr. Varga Károly.
A gyermekelhízás elleni küzdelem jegyében a vízfogyasztást népszerűsíti az általános iskolák számára az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet. A túlsúlyos vagy elhízott kisgyermekek száma 1990 és 2014 között 31 millióról 41 millióra nőtt, a leggyorsabban az alacsony és a közepes jövedelmű országokban növekszik.
„A széklet visszatartása székrekedést, gyulladásokat okozhat, sőt növeli a daganatok kialakulásának veszélyét. Az ingerek elfojtása hosszú távon is veszélyes, mert ha valaki gyerekkorban ehhez szokik hozzá, akkor később ez válik megszokottá és természetessé, ennek következményei pedig súlyosak lehetnek” – mondja a szakember.
Fogmosásban is lépni kell
Jól, de korántsem tökéletesen állnak az iskolások, a fogmosással. 100-ból hatan az alsósok és a felsősök között is kihagyják az esti szájápolást, ébredés után az alsósok 87, a felsősök 90 százaléka távolítja el a lerakódásokat és frissíti leheletét. Étkezés után az alsósok 29, a felsősöknek csak 19 százaléka veszi kezébe a fogkefét, a délben fogat mosók aránya pedig elenyésző mindkét korcsoportban.