szerző:
MTI

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint nem igaz, hogy gyatra minőségű oktatás folyt az elmúlt...

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint nem igaz, hogy gyatra minőségű oktatás folyt az elmúlt években Magyarországon. Mendrey László PDSZ-elnöke pénteken a témában tartott sajtótájékoztatója után az MTI-nek arról beszélt, nem állják meg a helyüket, és a pedagógusokra nézve dehonesztálók azok a megállapítások, amelyek a magyar oktatást rossz színben tüntetik fel.

Utalt Orbán Viktor egyik karácsony előtti interjújára, melyben a miniszterelnök az elmúlt két - két és fél év legjelentősebb átalakításának az oktatást nevezte, és ezt azzal indokolta, hogy az elmúlt években a közoktatás egyre romló teljesítményt mutatott, továbbá a felsőoktatásból tömegével kerültek ki olyan diplomások, akiknek az oklevele használhatatlan volt. Mendrey László szerint a kormányfő szavaival a pedagógusok munkájukat becsüli le, illetve alázza meg.

Felvetette, ha igaz lenne, hogy a felsőoktatásból használhatatlan diplomákkal kerülnek ki a fiatalok, akkor mi szükség van a hallgatói szerződésekre, hiszen azokkal külföldön sem lehetne állást találni. A PDSZ-elnök szerint azonban a valóság az, hogy a fiatalok külföldön találják meg a boldogulásukat.

A PDSZ-elnök utalt a nyolc évvel korábbi PISA-jelentésre (nemzetközi tanulói vizsgálat) is, melyből kiderült, hogy olvasási, szövegértési és matematikai kompetenciák terén nagy volt Magyarország lemaradása. Arra hívta fel a figyelmet, hogy az azóta eltelt időszakban az utolsó harmadból az első ötödbe került a magyar közoktatás, ez pedig azt jelezi, hogy "tételesen nem igaz", hogy gyatra minőségű oktatás folyt volna Magyarországon.

Mendrey László szerint ez nem jelenti azt, hogy nem lehetne javítani a rendszeren, de - mint mondta - olyan mértékű totális irányváltás, mint amit a kormányzat tervez, nem indokolt. Úgy vélte, a változtatás eredményei rövidtávon semmiképpen nem olyanok lesznek, mint amire a kormányzat számít.