szerző:
Eduline

Első körben csaknem 320 XVIII.

Első körben csaknem 320 XVIII. kerületi iskolába készülő gyermek beiratkozását utasították el helyhiányra hivatkozva, teljes bizonytalanságban hagyva a szülőket. Végül 28-32 fős osztályokba, fizikailag nem létező tantermekbe, részben nem ismert tanító nénik által vezetett csoportokba sikerült papíron elhelyezni az ezerkétszáz elsőosztályost - írja a Lőrinci Magazin.

A köznevelési törvény szerint 2013-tól minden olyan gyermeknek iskolába kell mennie, aki augusztus 31-ig betölti a hat éves kort: korábban ez csak a május 31. előtt születettekre vonatkozott.

Külön XVIII. kerületi sajátosság az oktatási rendszer budapesti viszonylatban mért relatív fejlettsége is, aminek következtében több száz, elsősorban Gyálon és Vecsésen élő gyermeket iratnak be, jellemzően szívességi lakcímbejelentések alapján, ami fölött eddig a kerület vezetése nagyvonalúan átsiklott.

A helyhiány orvoslására Marekné Pintér Aranka, az állami Klebelsberg Intézményfenntartó Központ elnöke törvénymódosítást kezdeményezett: ha ezt elfogadják, a korábbi 27 helyett akár 32 fővel is indulhatnak osztályok. A lőrinci igazgatók remélik, hogy szeptemberig jóvá hagyják a módosítást, és a mostani leosztás szerint elindulhatnak az osztályok.

Az első körben elutasításra került gyerekek szüleinek felháborodását érzékelve a leginkább érintett Kandó utcai iskolában két tanterem építését, a Bókay iskolában pedig a gondnoki lakás átalakítását jelentették be a szeptemberi iskolakezdésre.

A módosítással enyhülhet a kisiskolások elhelyezési problémája, viszont a pedagógusok többségének véleménye szerint ezzel óriási hátrányba kerülnek a nehezebben beilleszkedő gyermekek, akik később maradandó tanulási problémákkal szembesülhetnek.