Egy ezüst-, két bronzérmet és egy negyedik helyezést szereztek a magyar középiskolások a görögországi Volosban...
Egy ezüst-, két bronzérmet és egy negyedik helyezést szereztek a magyar középiskolások a görögországi Volosban megrendezett 7. Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Diákolimpián. A matematikai és a fizikai diákolimpián is taroltak a magyar diákok - cikkeinket itt és itt olvashatjátok el.
A július 27. és augusztus 5. között megtartott diákolimpia ötfős magyar csapata ezzel hároméves szereplése eddigi legjobbját nyújtotta, a 36 résztvevő ország olimpiai éremtáblázatának felső felében foglal helyet Magyarország - közölték a csapat vezetői szerdán az MTI-vel.
Idén 41 csapat tagjaként 188 középiskolás vetélkedett nyolc napon át a csillagászat elméleti, gyakorlati (észlelési) és adatfeldolgozási egyéni kategóriákban, végül pedig a legfeljebb ötfős nemzeti csapatok közösen komplex feladatot oldottak meg.
Az idén érettségizett érdi Bécsy Bence ezüstérmet szerzett, a szintén idén érettségizett budapesti Granát Roland és Kopári Ádám 11. osztályos pécsi középiskolás bronzérmet nyert el, Kunsági-Máté Sándor Pécsen érettségizett diák pedig negyedik helyezett lett - olvasható Hegedüs Tibor csillagász, a rendezvény magyarországi koordinátora, szakmai csapatvezető beszámolójában.
A magyar csapat másik vezetője Udvardi Imre budapesti fizikatanár volt. A diákok felkészítésében a Bajai Obszervatórium Alapítvány és a Bács-Kiskun Megyei Csillagvizsgáló Intézet (Baja), a Gothard Asztrofizikai Obszervatórium (Szombathely), a Könyves Kálmán Gimnázium (Budapest) és a Magyar Csillagászati Egyesület vett részt. A tehetséggondozó programban az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Szegedi Tudományegyetem csillagászai is részt vesznek.
A közlemény szerint a szakmai körökkel és az Emberi Erőforrások Minisztériumával megkezdődnek az egyeztetések annak lehetőségéről, hogy 2018-ban vagy 2019-ben Magyarországon rendezhessék meg az olimpiát.