Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Hibás gazdasági döntések, valótlanságok állítása, rossz vezetési stílus és a jobbító javaslatok figyelmen kívül hagyása – ilyen megállapításokat írt le a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ elnökének tevékenységéről Szabó Balázs miniszteri biztos.
A tavaly ősszel kinevezett Szabó Balázs miniszteri biztos hetekig vizsgálta az államosított közoktatás legfőbb irányító szervét, a Klebelsberg-központot - bár a munkájáról nem adtak ki információt, az Index megszerezte az elkészített jelentést.
A jelentés egyáltalán nem kímélte a centralizált országos közoktatás élére állított Klik-elnök, Marekné Pintér Arankát, sőt az esetek jó részénél személyesen őt tette felelőssé a hibákért – írja a lap.
A miniszteri biztos szerint a Klik elnöke „nem képes hatékonyan működtetni a szervezetet”, olyan helyzetet teremtett, hogy egy évvel az indulás után az öt legfontosabb főosztály élén személyi változások várhatók. A jelentés személyesen az elnököt hibáztatja a 2013-as gazdálkodás szakszerűtlenségéért és a szervezet 2014-es költségvetésébe kódolt, az év végére akár 50 milliárdosra duzzadó hiányáért is.
„A Klik nem költséghatékony” – állította meg, hozzátéve, hogy az elnök nem tette meg a szükséges lépéseket a költségracionalizálás területén. A szervezet főként azzal tudna spórolni, ha nagy tömegben, egyszerre vásárolná meg a működéshez szükséges eszközöket, a nagy közbeszerzések kiírása azonban nem történt meg.
A miniszteri biztos szerint az észszerű gazdálkodást akadályozta az is, hogy az átvilágítás idején még nem volt pontos kimutatás a közoktatásban dolgozó tanárok létszámáról, enélkül pedig nem lehet pontosan tervezni.
Az elszámolások is sokszor törvénytelenül, utólagos lepapírozással zajlottak. A miniszteri biztos talált olyan esetet, amikor a Klik úgy egyenlítette ki a beszállító cég számláit, hogy a szervezet központjában tíz hónappal az első teljesítés után még mindig azon ügyködtek, hogy visszamenőlegesen elkészítsék a szerződést. Az adatrögzítések is pontatlanok voltak.