Magyarországon a 16 évesek negyede napi rendszerességgel dohányzik, 60 százalékuk pedig életében legalább egyszer...
Magyarországon a 16 évesek negyede napi rendszerességgel dohányzik, 60 százalékuk pedig életében legalább egyszer volt már részeg; az előbbi arány Európában 17, az utóbbi 47 százalék - ismertette egy európai felmérés 2011-es eredményeit Elekes Zsuzsanna szociológus szerdán Budapesten.
A Budapesti Corvinus Egyetem docense a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a négyévente végzett ESPAD-felmérésben (European School Survey Project on Alcohol and other Drugs – Európai iskolavizsgálat a fiatalok alkohol- és egyéb drogfogyasztási szokásairól) tavaly 36 európai ország több mint 100 ezer 16 éves diákja vett részt.
Közlése szerint a felmérés eredményeiből kiderül: a dohányzás elterjedtségében Európa vezető országai közé került Magyarország, ahol átlag feletti az alkoholfogyasztás. Az előző hónapban lerészegedők aránya az ötödik legmagasabb értéket mutatja, az alkohol és gyógyszer együttes fogyasztása pedig a kétszerese az európai átlagnak.
Elekes Zsuzsanna közölte, az európai 16 éves diákok 54 százaléka dohányzott már, 28 százalékuk pedig havi rendszerességgel dohányzik. A dohányzásban Franciaország, Monaco, Olaszország, Bulgária, Lettország, Csehország, Szlovákia és Horvátország a vezető államok.
Magyarországon a 16 évesek 94 százaléka ivott már alkoholt, ez az arány Európában 87 százalék. Havi rendszerességgel az európai tanulók 57, a magyarok 61 százaléka iszik, de míg Európában leginkább sört fogyasztanak, nálunk a tömény ital a domináns, amit inkább a lányok isznak - mutatott rá a szociológus.
Az egyetemi docens elmondta, európai átlagban a fiatalok 29 százaléka gondolja úgy, hogy a marihuána könnyen beszerezhető, míg Magyarországon 35 százalék vélekedik így. Hozzáfűzte: Európában a diákok 18 százaléka használt már tiltott szert 2011-ben, Magyarországon ez az arány 20 százalék. 1995-től ebben a kategóriában Csehország mindvégig az élvonalban volt, a 2011-es felmérés szerint Franciaország zárkózott fel mellé e tekintetben, a 35 százalék feletti kategóriában.
Elekes Zsuzsanna szólt arról is, hogy Európában 1995 és 2011 között 11-ről 18 százalékra nőtt a kábítószert legalább egyszer már fogyasztó diákok aránya, 2007-től ezen az értéken stagnál ez a mutató. A tiltott szereket valaha kipróbálók aránya 1995 és 2011 között 5-ről 20 százalékra nőtt Magyarországon - közölte, megjegyezve: a kábítószerek között a marihuána fogyasztása a domináns, de hazánkban a "szipuzás" aránya is növekszik az utóbbi években.