szerző:
Eduline

Több mint egy éve próbálja létrehozni Pintér Sándor az iskolarendőséget, egyelőre sikertelenül - írja a hvg.hu.

Több mint egy éve próbálja létrehozni Pintér Sándor az iskolarendőséget, egyelőre sikertelenül - írja a hvg.hu. Tavaly tervbe vette, hogy az oktatási intézményekbe irányított rendőrök akár testi kényszert is alkalmazhassanak a törvényszegő diákokkal szemben, idén májusban pedig már arról beszélt, hogy az iskolaőrök a tanárokhoz hasonlóan legyenek a tantestület tagjai.

A belügyminiszter május végén iskolarendőri pályázatot is indított Budapesten: a jelenlegi szolgálati járandóságban részesülő, korábban bűnügyi, bűnmegelőzési területen dolgozó rendőrök közül a Budapesti Rendőr-főkapitányság 16 „iskolai prevenciós tisztet" akart hadrendbe állítani a "veszélyeztetett iskolákban", de mindössze hat napot adtak a jelentkezésre. Végül senkit sem vettek vissza az állományba.

Pintér legújabb ötletéhez - a rendőrök legyenek a tantestület tagjai - törvénymódosításra lenne szükség. A tervet ellenezte a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is: Mendrey László elnök szerint a tantestületi tagságnak szigorú feltételei vannak, az órai problémákat pedig a tanároknak kell megoldaniuk. A leendő iskolarendőrök szakmai képzésére mindenképpen szükség lenne: a Népszabadság információi szerint június végéig folynak majd az egyeztetések az érintettekkel és a főkapitányságokkal.

A májusi bejelentését követően Pintér csak a szokásos parlamenti meghallgatásán beszélt a terveiről. A tárcavezető a honvédelmi és rendészeti bizottság előtt május 21-én azt mondta, 100 olyan település van az országban, ahol hármast vagy ennél rosszabb érdemjegyet adtak az állampolgárok a közbiztonságra, ezért ezen települések önkormányzati és rendőri vezetőit megbeszélésre hívták. Ennek során kiderült, hogy sok problémát okoz az iskolákban a rend fenntartása, ezért döntött az iskolarendőrség felállításáról.

Azonban a májusi bejelentés óta - leszámítva a sikertelen pályázatot - érdemi előrelépés egy törvénymódosítási javaslaton kívül nem történt. A parlament előtt lévő tervezet is mindössze egy korábbi fogalmazási bakit igyekszik javítani a tavaly júniusban elfogadott törvényben. Ekkor fogadták el azt a rendelkezést, amely alapján a rendőr az igazgatóhoz kísérheti azt az általános iskolás diákot, aki igazolatlanul marad távol a tanítási órákról. Ha egy 14 évnél fiatalabb diák nem tudja igazolni, hogy engedéllyel hiányzik a tanításról, és nincs vele nagykorú, akkor eljárhat vele szemben a rendőr. "Hitelt érdemlő igazolást" az iskola, az orvos vagy a szülő állíthat ki. A cikk folytatását a hvg.hu-n olvashatjátok el.