szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Szeptember 29-ig, tehát máig van lehetősége a pedagógusoknak elutasítani az új jogállásukról szóló szerződést. Összefoglaltuk, hogy mit lehet tudni az új pedagógusoknak írt jogviszonyról.

Szeptember 15-ig kapták meg a pedagógusok az új jogviszonyuk szerint íródott szerződéseket. Attól a naptól kezdve nyújthatták be felmondásukat azok, akik ezek alapján nem hajlandóak a közoktatásban folytatni a munkájukat. Azok akik jelzik a felmondásukat (a jogszabály szövege szerint lemondásukat), nekik november végén szűnik meg a jogviszonya, így október végéig kell még dolgozniuk. Sokan még egy utolsó nagy felmondási hullámra számítanak, amiben A Pedagusok Szakszervezetének (PSZ) becslések alapján akár 1000 pedagógus is távozhat az utolsó napokban.

A pedagógusok új életpályáról szóló törvénye minden köznevelésben dolgozó pedagógust egy egységes munkajogi szabályozás alá terel, megszüntetve ezzel a bérkülönbségeket.

Átlagosan 5 százalékos a béremelés

Az új szerződés sok ponton felháborodást váltott ki, aminek az egyik legfontosabb része a béremelések összege volt. Totyik Tamás, a PSZ elnöke is megerősítette, hogy a visszajelzések alapján az átlagos fizetésemelés nagyjából az 5 százalékot éri el.

A státusztörvény szerint az alábbiak szerint alakulnak a bruttó fizetések :

• Gyakornok: 440 000 Ft.

• Pedagógus I: 440 000 - 1 065 000 Ft.

• Pedagógus II: 440 000 – 1 135 000 Ft.

• Mesterpedagógus: 520 000 – 1 365 000 Ft.

• Kutatótanár: 640 000 – 1 470 000 Ft.

Hogy melyik tanár végül ki mennyit visz haza, több szemponttól függ. Többek között attól is, hogy mennyi extra feladatot vállalnak, se az is befolyásolja a fizetés nagyságát, hogy a tanár által tanított tantárgy mennyire könnyen vagy nehezen betölthető a munkaerőpiacon. A gyakornokok bére a státusztörvény értelmében bruttó 440 ezer forinttól indul. Hiába a tapasztalat, a minősülés vagy a hiánytantárgy tanítása, a pályán több éve lévő pedagógusok fizetése nem sokkal lett magasabb.

Sok a „várhatóan”

A szerződésben sok esetben a leírt konkrétumok előtt ott áll az a bizonyos „várhatóan” szócska. Az első oldal 3. bekezdésben a várható munkaköre, várható óraszáma, várható bére és a munkavégzés várható helye áll. Tehát lehet, hogy mégsem lesz tanár, nem 40 órában, nem annyiért és nem ott? Sajnos erre rendes választ nem kaptak a pedagógusok, így a szerződésükben foglaltak alapján csak feltételezések vannak arról, hogyan fog alakulni a munkájuk a jövőben.

Tanárhiány

A tanárhiány már az iskolakezdés első napjaiban is érezhető volt, amit még az új szerződések kiküldése előtt erősen befolyásolhatott maga a státusztörvény is. A PSZ a szeptember 18-ai sajtótájékoztatóján nyilvánosságra hozták, hogy 2020/21-es tanévben 20 587 pedagógus hiányzott az oktatásból, amihez a további oktatást segítő dolgozók hozzáadásával 34 618 fős hiányt kapunk. Ezek a számok inkább csak alábecsülések, mintsem a tényleges adatok.

Mégis az utolsó napokban is többen buzdították a tanárokat arra, hogy ne fogadják el az új jogviszonyt, ugyanis csak akkor érhetnek el tényleges változásokat, ha most összefognak és egységesen állnak ki a jelenlegi helyzet ellen.

A távozás előtt álló pedagógusok helyzetét tovább nehezítette, hogy számos álhír is elkezdett terjedni a jogviszonyuk elutasításával kapcsolatban. Olyan helyzettel is találkozni lehetett, amikor a munkáltatók megpróbálták megnehezíteni a távozás előtt álló pedagógusok helyzetét. Félreértelmezve a jogi szabályozást, hamis információkkal rémisztgették a tanárokat.