szerző:
Tornyos Kata
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Érkezett egy olvasói kérdés az elveszett bizonyítványokról. Mutatjuk, mi a teendő olyankor, ha már évekkel ezelőtt érettségiztetek, viszont nem találjátok a bizonyítványotokat vagy a tanúsítványotokat.

"A kérdésem az, hogy lehet-e, s ha igen, akkor hogyan, pótolni az érettségi bizonyítványt, ha az azt kiállító iskola azóta megszűnt?"

- érkezett a kérdés az Eduline szerkesztőségéhez.

Igen, lehet pótolni. Ha egy kiállított vagy kiadott érvényes bizonyítvány elveszett vagy megsemmisült, a tulajdonosa (kiskorú esetén a törvényes képviselője) kérheti annak pótlását. A pótlásra szolgáló másodlat készítését az eredeti bizonyítványt kiállító iskola vagy jogutódja, az iskola jogutód nélküli megszűnése esetén az végzi, akinél a megszűnt iskola iratait elhelyezték. Tehát, ha a kiállító iskola megszűnt – ahogy az az olvasónk esetében történt – akkor meg kell keresni a jogutódját, amely általában a volt iskola terültetén működő másik oktatási intézmény. Ha esetleg nem találnátok meg, hogy ki az iskola jogutódja, akkor fel kell keresni az Oktatási Hivatal ügyfélszolgálatát és ők kikeresik nektek.

Az elveszett vagy megsemmisült bizonyítványról – kérelemre – a törzslap alapján bizonyítványmásodlat állítható ki. A bizonyítványmásodlatért fizetni kell a külön jogszabályban meghatározott értékben.

Az elveszett vagy megsemmisült bizonyítványok, tanúsítványok esetében az eljárásrend aszerint különbözik, hogy

  • üres, azaz korábban fel nem használt bizonyítványnyomtatvány, tanúsítvány vagy
  • egy, az arra jogosult intézmény által korábban jogszerűen, érvényesen kiállított bizonyítvány, tanúsítvány
elvesztéséről vagy megsemmisüléséről van szó – erről az Oktatási Hivatalon található tájékoztatóból olvashattok részletesebben.