Több tízezer diákra és szülőre vár nehéz döntés a következő hetekben. De vajon hogyan lehet kiválasztani a legjobb középiskolát? Mit tanácsolnak a szakértők, kiknek való a két tannyelvű, az egyházi vagy éppen a tagozatos középiskola? Fontos kérdésekre válaszolunk.
Szerintetek melyik középiskolát válasszam?”, „Tudtok nekem olyan középiskolát mondani, ami nem nehéz?”, „Már nyolcadikos vagyok, és egyre szorul a hurok, ahogy közeledik a december, mit ajánlotok, hol tanuljak tovább?” – több tucat ezekhez hasonló, tanácstalan diákoktól és szülőktől származó kérdést lehet találni a fórumokon és a kérdés-válasz oldalakon.
Az országban több száz gimnázium, szakgimnázium és szakközépiskola közül lehet válogatni: az állam mellett egyházak, alapítványok és magáncégek is működtetnek oktatási intézményeket, a diákok és a szülők hat- és nyolcosztályos gimnáziumok, hároméves, érettségit nem adó szakközépiskolák, négy évfolyamos gimnáziumok és szakgimnáziumok, nyelvi előkészítős és két tannyelvű iskolák, alternatív módszereket alkalmazó intézmények, sőt tanulócsoportok közül is válogathatnak.
Hol nézhetitek meg, hogy az elmúlt években mekkora volt a túljelentkezés a középiskolákban?
Ha kíváncsiak vagytok, mit tanácsolnak a szakértők ebben a nehéz helyzetben, akkor a teljes cikkünket itt elolvashatjátok.
Egy biztos, az iskolaválasztás legfontosabb szempontjai – értenek egyet pedagógusok és pszichológusok – a diák érdeklődési köre, képességei és személyisége. Vagyis a szülők első és legfontosabb feladata, hogy legkésőbb a középiskolai felvételi évében választ kapjon többek között arra a kérdésre, hogy a gyermekének van-e már bármilyen elképzelése a jövőről. De milyen lépéseket kell megtenni, hogy a lehető legjobb középiskolát választhassátok? Itt olvashattok lépésről lépésre a középiskola-választásról.
De melyik iskolát válasszuk? Hat- és nyolcosztályos gimnáziumot, tagozatos középiskolát vagy inkább magán- és alapítványi gimnáziumot érdemes választani? Ebben a cikkünkben összegyűjtöttük, melyik középiskola kinek lehet jó választás.
A középiskolai felvételi egyénileg is lehet jelentkezni - igaz, nem mindenki használhatja ki ezt a lehetőséget. Mikor és hogyan lehet egyénileg középiskolába jelentkezni? Erről bővebben itt olvashattok.
Mennyit ér az írásbeli és a szóbeli? Mit lehet beleszámolni a hozott pontokba és milyen tantárgyakat kell figyelembe venni? Összefoglaltuk a középiskolai felvételi legfontosabb pontszámítási szabályait.