szerző:
Nagy Barnabás

Már többször tiltakoztak szülők és diákok, mióta április végén kiderült, megszűnik az egyre kevesebb diákkal működő székesfehérvári Vízivárosi Általános Iskola. A döntés még nem végleges, arról Balog Zoltán emberi erőforrás-miniszter dönt majd legkésőbb jövő keddig. Az integráció mögött valószínűleg nem financiális okok vannak, ám nem mindenki érti, miért csak a beiratkozás után tudták meg a szülők, mit tervez a tankerület.

A székesfehérvári Vízivárosi Általános Iskola

Az intézmény tanulóit és tanárait nem eresztik szélnek, az iskolát gyakorlatilag integrálják a Vízisulitól párszáz méterre található Németh László Általános Iskolába, ahol szintén létszámhiánnyal küzdenek, így bőven van hely. Sőt, a tankerület ígérete szerint nem csak a tanári kar, de az osztályok orientációja is maradhat.

Ennek ellenére komoly indulatokat szült az iskola bezárásának terve. A közgyűlésben a szocialista ellenzék tiltakozására Cser-Palkovics András polgármester többek közt azzal vágott vissza, hogy annak idején pont az MSZP-s többségű városvezetés akarta megszüntetni az intézményt, ami tüntetések miatt akkor végül nem valósult meg. Az akkori és a mostani indulatokból is látszik, sokan érzelmileg is ragaszkodnak a városszerte ismert intézményhez.

Kapcsolódó cikkek

106 éves iskola zár be Vas megyében

41 magyar iskola zárhat be Szlovákiában

Megkeresésünkre Török Szabolcs, a székesfehérvári tankerület vezetője úgy tájékoztatott, hogy 135 gyerek áthelyezésére kerül sor abba a 756 fő kapacitású Németh Lászlóba, ahova most 580 tanuló jár. Török kérdésünkre megjegyezte, a Vízivárosi minden alkalmazottjára szükség lesz a Németh Lászlóban is.

A változtatásba, úgy tudjuk, a tanári kar is beleegyezett, megszavazva az integrációt.

A Vízisuliba jelenleg osztályonként átlagosan 17 fő jár, a köznevelésről szóló törvényben azonban 23 fő szerepel, mint a minimum, ami még gazdaságos működtetést tesz lehetővé. Ez persze nem jelenti azt, hogy törvényi előírás lenne legalább ennyi tanulóval osztályokat indítani.

Eddig a kis osztálylétszámot és a „családias légkört” egyik legfontosabb erényeként mutatta be az iskola a honlapján.

A tiltakozó szülők egyébként főleg azt nem értik, miért a beiratkozások után közvetlenül jelentették be a bezárást. Mivel a törvény szabad iskolaválasztást tesz lehetővé, ezért minden bizonnyal nem csak az elhelyezkedés miatt választották a Vízisulit.

A helyi Kliknél kérdésünkre elárulták, a költöztetés 1,2 millió forintos éves megtakarítást eredményez majd. A változtatás fő indoka így inkább az lehetett, hogy odaköltöztessék az az Arany János Óvoda, Általános Iskola, Speciális Szakképző Iskola és EGYMI egyes csoportjait. Főleg autista gyerekek oktatása folyna az épületben.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!