A szeptemberben bevezetett pedagógus-életpályamodell alapján a tanárok minősítési eljárásának része az óralátogatás is: milyen szempontok alapján értékelik a pedagógusok munkáját a szakértők? Milyen dokumentumokat vizsgálnak? Itt vannak a legfontosabb információk.
Az óralátogatás időpontját előzetesen egyezteti a szaktantárgyi szakértő, az adott iskola igazgatója és a pedagógus – az óra előtt a szakértő összefoglalja a látogatás menetét és a megfigyelés szempontjait, a tanár pedig az adott osztályról és a tanóra előzményeiről (például a házi feladatokról) számol be, és megmutatja az óratervet.
A szakértő az órán a tanár szakmai és tantárgyi tudását vizsgálja, és különböző szempontok alapján értékeli a pedagógus munkáját, ún. foglalkozásmegfigyelési naplót és jegyzeteket készít. Tisztában van-e a tanár a tantárgy legfrissebb tudományos eredményeivel? Azt is tudja, hogyan lehet ezeket a gyakorlatban alkalmazni? Megnézi azt is, hogy az óraterv mennyiben illeszkedik a Nemzeti alaptantervben meghatározott célokhoz.
A tanfelügyeleti rendszer 2014-ben indul élesben: a kísérleti programban eddig 700 tanárt ellenőriztek. A tanfelügyelet három területre irányul majd: az egyes pedagógusok munkáját értékelik azonos szempontok szerint, fenntartótól függetlenül, az iskola vezetőjét ellenőrzik, és magát az intézményt is értékelik majd. A tanároknál alkalmazott módszerekről itt, az értékelési szempontokról pedig itt olvashattok.
|
Mennyire tudja motiválni a tanár a diákokat? Hozzáigazítja-e a tanulási feladatokat a tanulók aktuális érzelmi, fizikai állapotához, és mennyire képes a személyiségüket fejleszteni? Érvényesíti-e az egyéni bánásmódot? Megfelelően foglalkozik-e a speciális tanulási igényű diákokkal? Tudja-e őket integrálni?
Az óralátogatás után a pedagógus és a szakértő közösen elemzi a látottakat – ekkor beszélhetik meg például azt, hogyan értékeli a tanár a saját munkáját, milyen tanulságokat és javaslatokat lehet megfogalmazni, de olyan részleteket is átbeszélhetnek, mint hogy a tanár miért tért el az óratervtől.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|