szerző:
Eduline

Törvénybe ütköző a közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatott pedagógusokkal a tanévre szóló határozott idejű jogviszonyt létesíteni, kivéve, ha olyan pedagógust kell helyettesíteni, aki pont egy tanévig van távol valamilyen okból - közölte az oktatási államtitkárság.

Több ezer tanárt érint a probléma

Mint írták, határozott időre szóló közalkalmazotti jogviszony a vonatkozó törvény alapján helyettesítésre, illetve meghatározott munka elvégzésére létesíthető. A pedagógus-munkakörnél a határozott idejű kinevezés csak helyettesítésre képzelhető el, mivel az e körbe tartozó feladatok ellátása folyamatos, azok - néhány kivételtől eltekintve - nem konkrét időintervallumon belül jelentkeznek - tette hozzá az államtitkárság. A határozott idejű szerződésről és a nyárra fizetés nélkül maradó tanárokról bővebben itt olvashatsz.

Tanárok ezrei maradnak fizetés nélkül nyáron
   
Szakszervezeti nyilatkozatok szerint tanárok ezrei maradnak fizetés nélkül a nyári vakáció idején, a fenntartók ugyanis takarékossági okokból olyan határozott idejű szerződéssel alkalmazzák őket, amely a tanév végén lejár. Az államtitkárság azt közölte, hogy hozzájuk egyetlen ilyen bejelentés sem érkezett. Hozzátették: egy-egy, esetleg hátrányos helyzetbe hozott pedagógus érdekeinek védelmében is fontosnak tartják kijelenteni, hogy az ilyen eljárás törvénytelen, ezért azt elítélik.
   
Felhívták a figyelmet arra is, hogy a közalkalmazotti jogviszonyt határozatlan idejűnek kell tekinteni, ha a határozott időre történő kinevezés nem felel meg a fenti feltételeknek. Fentiek megállapítását a területileg illetékes munkaügyi bíróságtól kell kérni. A Munka Törvénykönyve hatálya alá tartozó foglalkoztatás esetében, tehát a nem állami, nem önkormányzati fenntartású közoktatási intézményekben történő alkalmazáskor a fenti szabályok nem érvényesek, e körben is van azonban korlátja a határozott idejű foglalkoztatásnak.
   
Az államtitkárság közleményében kitért arra is, hogy a törvénysértő gyakorlat megszűnésére a pedagógusok életpályamodelljéről szóló új törvényi rendelkezések jelentenek majd igazi garanciát, azok értelmében a pedagógusok bérét közvetlenül az állam finanszírozza, így törvénybe ütköző foglalkoztatás nem történhet, ellenkező esetben az intézmény (illetve annak fenntartója) elveszíti a normatív költségvetési támogatást.

MTI