szerző:
Eduline

A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke, Galló Istvánné azt kéri, hogy a kormányfő utasítsa az oktatásért, szakképzésért, azok finanszírozásáért felelős kormányzati vezetőket érdemi egyeztetés kezdeményezésére, és annak eredményes lezárásáig ne hozzanak ilyen kérdésekben kormányzati döntést.

A szakszervezet honlapján kedden közzétett levélben az érdekvédő érthetetlennek nevezte, miért kell május végéig elkészíteni és a kormánynak be­nyújtani egy olyan törvényjavaslatot, amelynek a hatályba lépése a legkorábban 2012. szeptember 1-je lehet.
   
A PSZ elnöke azt kérte Orbán Viktortól, nyújtson segítséget, hogy a több mint egymillió gyermeket, tanulót és azok szüleit, a csaknem kétszázezer munkavállalót, közalkalmazottat, továbbá a több ezer milliárdos értéket képviselő ön­kormányzati vagyon sorsát érintő kérdésekben ne szülessen elhamarkodott, előkészí­tetlen, megalapozatlan döntés. Galló Istvánné - mint írta - sajnálatosnak és elfogadhatatlannak tartja, hogy a sajtón keresztül értesült a közoktatás és a szakképzés tervezett átalakításának legújabb kormányzati elképzeléseiről, illetőleg az egyes kormányzati szervek közötti vitáról.
   
"A nem hivatalos információkból következtetek arra, hogy a kormány a jövő héten szándékozik dönteni a közoktatás intézményrendszere teljes vagy részleges államosítá­sáról, az intézményekben foglalkoztatottak állami alkalmazásba vételéről, a pedagógu­sok kötelező óraszámának radikális vagy kevésbé radikális emeléséről" - olvasható a levélben, amely kitér arra is, a megjelent nem hivatalos információkból arra is következtetni lehet, hogy nincs határozott elképzelés az irányítás új rendszeréről, az önkormányzatok szerepéről, a finanszírozás átalakításáról sem.
   
Nincsenek elképzelések az átmeneti időszakról, a rendszerben lévők felkészítésé­nek továbbviteléről, az új követelményrendszer bevezetéséről - sorolta Galló Istvánné.
   
A szakszervezeti vezető kitért arra, hogy a PSZ az elmúlt csaknem egy évben többször felajánlotta segítségét az oktatásért felelős miniszternek és államtitkárnak, kérte a partnerségi kap­csolat kialakítását, de kezdeményezésük  nem vezetett eredményre. A múlt év decemberében néhány napra megküldött tervezetek véleményezése nem biztosított ér­demi beleszólást, érdemi közreműködést, különös tekintettel arra, hogy a benyújtott ész­revételek közös végiggondolása soha nem történt meg - tette hozzá a szakszervezet elnöke. A Pedagógusok Szakszervezetének elnökével készített márciusi interjúnkat itt olvashatod el.

MTI