Csak Orbán Viktor szeretné a Fideszben, hogy az állam átvegye az oktatási intézmények fenntartását az önkormányzatoktól - mondta a Hírszerzőnek a párt egyik elnökségi tagja. Egy másik forrásunk szerint a kép árnyaltabb, de a teljes államosítást biztos nem támogatnák a párt erős emberei - akik közül többen nagyvárosi polgármesterek.
300 milliárd forintra lenne szükség kapásból, ha az állam egy az egyben átvenné az önkormányzatoktól a közoktatási intézményeket - mondta a
Hírszerzőnek a Fidesz egyik nagyvárosi polgármestere. Mint mondta, ma az önkormányzatok nagyságrendileg ennyi pénzzel pótolják ki saját forrásból az állami normatívát, ami egyébként ma már legtöbbször a felét sem teszi ki annak, amennyibe egy-egy intézmény fenntartása kerül.
Rosszul járnak a tanárok az állami iskolák tervével? Összefoglalónkat itt olvashatod el.Az általános iskolák finanszírozásának átalakítása a Széll Kálmán-tervben szerepel, a tervek azonban több ponton is ellentmondanak a Hoffmann Rózsa oktatási államtitkársága által már kidolgozott elképzeléseknek.
A koherencia hiányát mutatja például, az egyik legtöbb vitát kiváltott elképzelés is: a Széll Kálmán-terv szerint 15 évre vinnék le a tankötelezettség korhatárát, de ezzel sem Hoffmann Rózsa, sem Pokorni Zoltán, az oktatási bizottság fideszes elnöke nem ért egyet, sőt az első Orbán-kormány oktatási minisztere, Pálinkás József MTA-elnök szerint sem jó elképzelés.
Hasonló lehet a helyzet az államosítással kapcsolatban is: a pártvezetés egyik tagja szerint "ezt egyedül Orbán Viktor szeretné". A már idézett nagyvárosi polgármester némileg árnyalta a képet, mondván, a 3200 önkormányzat közül a kistelepülések vezetőinek nagy része valószínűleg örömmel megszabadulna általános iskolájától, hiszen alig képes fenntartani. Igaz, ma már megyei jogú városok is sok esetben rákényszerülnek az ellenzékben még nagyjából a nemzetgyilkossággal azonosított "intézményi racionalizálásra", ami természetesen komoly indulatokat vált ki helyben.
A teljes cikket a Hírszerzőn olvashatod el.eduline