Sem A kőszívű ember fiai, sem az Egri csillagok nem alkalmas kötelező olvasmánynak, de az átlagosan tizenegy szavas mondathosszúságú Kincskereső kisködmön is inkább elveszi, mintsem meghozza a kedvet az olvasáshoz.
Gombos Péter gyermekirodalom-kutató, főiskolai adjunktus, a Magyar Olvasástársaság alelnöke a sonline.hu írása szerint egy balatonboglári előadáson rámutatott: a „legfiatalabb” kötelező olvasmányunk kilencven esztendős, míg a többi ennél is régebbi, tizenkilencedik századi nyelvezettel teszi próbára a diákokat. Az eredmény sem kérdés: elrettentő vizsgálati eredményekből szerzünk időről időre tudomást a szövegértés rémisztő hiányosságairól.
A kutató szerint ugyanakkor fontos leszögezni: megjelent egy új típusú olvasó a gyermekek körében a 21. században. Nőtt ugyanis a könyvmolyok, az úgynevezett „elit olvasók” száma, akikre az is jellemző, hogy darabszámra is jóval több könyvet olvasnak el, mint régebben. Egy fontos jellemzőjük azonban még van: semmit nem olvasnak, ami kötelező olvasmány. A gond tehát: nem jelent meg az „új típusú tanár” az ő új típusú igényeikhez, szokásaikhoz. Mi sem bizonyítja ezt jobban Gombos Péter szerint, mint hogy Stephenie Meyer Alkonyat című könyvére több hónapos előjegyzési listák voltak a könyvtárakban, miközben sok tanár azt sem tudja, mi fán terem a lányok új kedvence.
eduline