szerző:
Eduline

Ha még nem sikerült ráhangolódnod teljesen a vizsgaidőszakra, adunk néhány tippet, hogy jól menjenek a dolgaid!

Ekezkben a hetekben dől el a sorsod: lemérik, hogyan teljesítettél az adott tárgyból a szemeszter alatt. Nos, ez az időszak nem egy leányálom, és csak a tanáraid a megmondhatói annak, mi is vár rád a vizsgák alatt. A legtöbb, amit megtehetsz, hogy felkészíted magad, az Eduline pedig abban segít, hogyan tudod ezt jól megvalósítani. Lásd hát a mi tíz legjobb tippünket arra vonatkozóan, miként készülhetsz fel a végső megmérettetésre.
 
1. Adj egy hetet magadnak! A vizsgakészülést ne 2 órával a vizsga előtt kezdd el. Készíts egy táblázatot, melyik számonkérés, mikor lesz, és előtte egy héttel már kezdj el foglalkozni vele. Ez nem azt jelenti, hogy mindegyikre egy hétig tanulj, minden napodra határozd meg a tanulásra szánt időd, és oszd el a tárgyak között. Egy tonnányi anyagot csak apránként tudsz magadévá tenni, ne akard egyben lenyelni az elefántot! (Működik, mert a legtöbb kurzus esetében a tanár azt várja tőled, hogy rendre feldolgozd és megemészd a tananyagot, egy csapásra ez lehetetlen.)
 
2. Gazdálkodj okosan! Az utolsó vizsgákra való felkészülés nem a „rendes” tanulás ideje, amikor végre elolvasod a tankönyvet, és meghallgatod a diktafonoddal rögzített előadást. Az idő bizony nagyon szűkösen áll rendelkezésedre a szemeszter végére, így ahelyett, hogy azokra koncentrálsz, amiket eddig kellett volna megtenned, nézd meg, mid van, és azokat használd. Vedd elő a jegyzeted, tanuld meg, a biztos kettes már megvan. (Működik, mert a jegyzet mennyisége befogadható rövid idő alatt, míg a tankönyvek félévekre íródtak!)

3. Készíts áttekintést! Most, hogy vége a kurzusnak, nem árt egy összegzést készítened: mit és miért tanítottak számodra tanáraid, miért ez volt a tanmenet, és mire lesz ebből szükséged a későbbiekben. Ezek alapján könnyebb lesz megértened a tanulnivalót. (Működik, mert a legtöbb tanár elvárja diákjaitól, hogy ne csak bemagolják a tananyagot, hanem meg is értsék, miről volt szó, valamint a későbbiekben képesek legyenek felismerni alkalmazási területeit, és alkalmazni is tudják.)
 
4. Rendezd a jegyzeteidet! Ez az az idő, amikor rájössz, hogy a jegyzeteidben káosz uralkodik. Nincs más hátra, mint hogy elővedd a vastag filced, és végigolvasva az írott anyagot, megjelöld a fontos részeket. Ezt követően a margóra készítsd feljegyzést, hogyan kapcsolódik a központi elemhez, amit a 3. pontban állapítottál meg. (Működik, mert ezáltal nem csak a lényegi elemeket sikerül kiemelned, hanem az összefüggések is megvilágosodnak előtted.)

Ha nincs jegyzeted, félmegoldásként szóba jöhet az osztálytársadé. A legjobb amit tehet, hogy együtt rágjátok át magatokat a tananyagon, így mindketten megtanuljátok, és kisegítitek egymást a nehezen érthető részekben.

5. Töltsd fel az agyad! Nem titok, sok tantárgy esetében a saját szavaiddal történő elbeszélés nem működik, terminológiák, szakkifejezések, dátumok és tények mind arra várnak, hogy jól az eszedbe vésd őket. Igyekezz ezt a munkát időben elkezdeni, hiszen nem fogod tudni körülírni a Pákozdi csata időpontját. (Működik, mert az ilyen tárgyak esetében a tényismeret sokkal többet számít, mint a sóder, ha tudod a főbb adatokat, már megvan a kettesed.)
 
6. Ismételj! Általában az utolsó óráidon a tanáraid ezt megteszik helyetted, vázolva a kurzus lényegét, és főbb pontjait, valamint esettanulmányokon keresztül bemutatva alkalmazásukat. Ezek az ismétlő órák kiválóak arra, hogy ha eddig nem, most megszerezd a tudást. (Működik, mert ezen órákon a tanárok még inkább nyitottak diákjaik kérdéseire, és olykor nagyon hasznos tanácsokat, információkat adnak. Sőt, hajlamosak arra, hogy néhány várható kérdést is el-elejtsenek.)
 
7. Rágd át magad a prototípusokon! Egyáltalán nem kéne úgy vizsgára menned, hogy nem nézted át az előző évek vizsgakérdéseit, vagy a várható feladatokat. Sok esetben a tanáraid adnak mintafeladatokat, illusztrálva a számonkérés formátumát. Sok esetben előfordul, hogy a vizsgán ugyanezekkel a feladatokkal találkozol. (Működik, mert egy adott tárgyból nem lehet mindig mást kérdezni.)
 
8. Csinálj felmérő tesztet! A tankönyvben, iskolai jegyzetben találhatsz minden fejezet végén ellenőrző kérdéseket, melyek egyrészt megmutatják, sikerült-e megértened az anyagot, másrészt rámutatnak a lényegi elemekre. (Működik, ugyanazért, mint a 7-es pont.)
 
9. Keresd meg a tanárod! Órák után érdemes ellátogatnod a tanszékre, és megkeresned a tanárodat a kérdéseiddel. A fentiek alapján már összeállt egy kép benned az adott tárgyról, kérdezz rá a főbb pontokra, a tanárod úgyis elszólja magát, melyikkel nem érdemes egyáltalán foglalkoznod. (Működik, mert biztos tippet kapsz, miből kell készülnöd.)
 
10. Figyelj a 8 órás szabályra! A vizsga előtt 8 órával hagyd abba a tanulást. Ha zombie-ként, kialvatlanul érkezel a vizsgára, arra sem fogsz emlékezni, amit eddig is biztosan tudtál. Ez az idő kell ahhoz, hogy a megtanultak leülepedjenek, és rögzüljenek a fejedben. Nem vicc, tudományosan bizonyított, hogy az utolsó pillanatig tanuló diákok rosszabb eredményeket érnek el, mint azok, akik betartják az aranyszabályt. (Működik, mert a tiszta gondolkodáshoz kipihentn