Az egyetemi kampuszokon jelenleg a belügyminisztérium személyzete biztosítja a rendet, ám mind a tanulók, mind a tanárok panaszkodnak arra, hogy a rendőrök rendre megzavarják az egyetemi életet, még a tudományos ügyekbe is beleszólnak.
Végleg kitiltja a rendőröket a Kairói Egyetem kampuszáról a városi közigazgatási bíróság kedden kibocsátott rendelkezése. A döntés értelében az egyetemen az őrzési és biztonsági feladatokat ezentúl polgári személyzetnek kell ellátnia. Noha a rendelet egyelőre a fővárosi iskolát érinti, az intézet professzora, Abdel Galil Mostafa szerint, hatással lesz az összes többi egyiptomi egyetemre is – nyilatkozta a Daily News Egypt napilapnak.
Az egyetemi kampuszokon jelenleg a belügyminisztérium személyzete biztosítja a rendet, ám a rendőrök, akiknek semmiféle kapcsolata sincs azzal egyetemmel, amelyiken éppen szolgálatban vannak, nem éreznek különösebb elkötelezettséget. Mind a tanulók, mind a tanárok panaszkodnak arra, hogy a rendőrök rendre megzavarják az egyetemi életet, mindenbe beleszólnak, legyen az akár tudományos ügy.
Azokat, akik legutóbb versenybe szálltak a hallgatói önkormányzati választásokon, alaposan átkutatták a biztonságiak, valamint a Muzulmán Testvériség független jelöltjeit és a baloldali szimpatizánsokat egyaránt eltávolították a pályázati listáról. A hónap elején pedig a Helwan Egyetem két mérnökhallgatóját, Nagy Kamelt és Mostafa Shawky-t fizikailag bántalmazták a rendőrök, mikor a két hallgató megpróbált behatolni a mérnöki épületbe. Érdekessége az ügynek, hogy mindkét tanuló tagja a Resistance Students szocialista aktivista csoportnak.
Kamel a Daily News Egypt-nek nyilatkozva elmondta, hogy a Helwan Egyetemen történt összezördülés igen gyakori, valamint, hogy a politikailag aktív tanulókat és családjaikat rendszeresen fenyegetik.
Az ügyet a Március 9 Mozgalom tagjai indították, a Kairói Egyetem tanárainak azon csoportja, akik 2003 idusán egyesültek, hogy összefogásban tiltakozzanak Amerika iraki inváziója ellen, és akik jelenleg az egyetemi autonómiát és szabadságot követelik. A közigazgatási bíróság támogatja a Március 9-ek kifogásolását a rendőri jelenlét ellen az egyetemi kapmuszokon, ez ugyanis alapjaiban sérti az egyiptomi alkotmányt, és az egyetem szabályzatát.
„A felsőoktatási intézmények hozzájárulnak a gondolatok szárnyalásához, a tudományos haladáshoz és az emberi értékek fejlődéséhez – ilyen módon az egyiptomi alkotmány védelme alatt áll függetlenségük” – összegezték a szabályozást.
Ezzel összhangban a bíróság az egyiptomi alkotmány 18. cikkelyét, mely az egyetemek függetlenségét védi, valamint a 317. bekezdését, mely az egyetemi törvények megvalósítását teszi lehetővé, idézte. Ez utóbbi értelmében minden egyetem felelős saját biztonsági egységének kialakításáért. A rendelkezés szerint az alkalmazott személyi állomány azonosítható egyenruha és jelvény viselésére kötelezett, ami kifejezi, hogy közvetlenül az egyetem vezetőjének tartozik jelentési kötelezettséggel, és innen is kapja feladatait. Ám, az így létrehozott egység csupán az épületek védelme során járhat el, az iskolai életbe nem avatkozhat be.
Mostafa szerint a bírósági döntést azonnal végre kell hajtani, még akkor is, ha a kormány úgy dönt, hogy megfellebbezi a határozatot.