szerző:
Eduline

Fülöp, a Bodrogkeresztúr szimbólumává vált gólya emlékére építettek kilátót a pécsi egyetemisták. Az eredmény egy absztrakt gólya lett, amely formáiban, és főleg színeiben is megidézi a madarat - írja az Index.

Bodrogkeresztúr az utóbbi években leginkább azzal került a hírekbe, hogy ott él Fülöp, a gólya, aki télen sem hagyja el otthonát - írja az Index, hozzátéve: Fülöpöt az egész település, sőt az egész ország szerette, még futóversenyt is elneveztek róla. Aztán idén júniusban jött a szomorú hír: a gólya, aki már 13 éve élt folyamatosan a környéken, nekirepült egy villanyvezetéknek és elpusztult. 

A Hello Wood összművészeti alkotótáborának helyszíne idén épp Bodrogkeresztúr volt. A Pécsi Tudományegyetem hallgatói pedig - akik ott dolgoztak - mikor megtudták a szomorú hírt, elhatározták, hogy emlékmű lesz az építményükből - írja az Index.

A cikkből mint kiderült, a helyszínválasztás is kapcsolódik Fülöphöz: a közeli komp miatt itt állítólag soha nem fagyott be a Bodrog, télen is juthatott vízhez a madár.

A pécsiek, hasonlóan minden résztvevő csapathoz, adott mennyiségű lécből dolgozhattak, és szűk egy hetük volt megcsinálni a munkát. Az eredmény egy absztrakt gólya lett, amely formáiban, és főleg színeiben is megidézi a madarat.

Csoportos megfigyelés, csomag- vagy emberszállítás: az önvezető drónok segítenek

Néhány hete az Eduline is beszámolt az ELTE kutatóinak legújabb sikeréről, az újfajta csoportos drónvezérlésről, ami szép utat tett már meg a nemzetközi sajtóban, többek között a Science Robotics címlapján is megjelent. Most Vásárhelyi Gábor a ELTE Biológiai Fizika Tanszékén működő robotikai labor vezetője mesélt az Eduline-nak kutatásukról.