szerző:
Eduline

17 800 egyetemi, főiskolai tanár, illetve dolgozó sztrájkolt csütörtökön, hogy felhívja a figyelmet a felsőoktatási...

A Sussexi Egyetem: itt is sztrájkoltak a tanárok, dolgozók

17 800 egyetemi, főiskolai tanár, illetve dolgozó sztrájkolt csütörtökön, hogy felhívja a figyelmet a felsőoktatási fizetések csökkenésére - írja a Guardian. Hét év óta ez az első hasonló sztrájk, a megmozdulást három szakszervezet szervezte.

Az egyetemi és főiskolai munkáltatók tömörítő The Universities and Colleges Employers Association (UCEA) csütörtökön úgy nyilatkozott: "csalódott", hogy sztrájkra kerül sor, a diákokat azonban ez nem érinti nagy mértékben. Többek között a liverpooli, az exeteri, az edinburghi és a sussexi egyetemen is sztrájkoltak a dolgozók: több tanszék ki sem nyitott, az órákat pedig törölték. Itt nézegethettek képeket.

"A dolgozók dühösek, és úgy érzik, muszáj részt venniük a sztrájkban" - mondta ezzel szemben az egyik szakszervezet, a University and College Union (UCU) szóvivője. Hozzátette: bár most a tanároknak, technikusoknak és adminisztratív munkát végzőknek is egyszázalékos béremelést ajánlanak, 2008 októbere óta reálértéken 13 százalékkal csökkent a fizetésük. "A második világháború óta nem volt olyan, hogy ennyi idő telt volna el két emelés között" - mondta.

A szakszervezet azzal vádolta az UCEA-t, hogy nem tárgyaltak a dolgozókkal: ezt a vádat munkáltatókat tömörítő szervezet visszautasította, hozzátéve, a szakszervezetek is tudják, hogy a legtöbb intézményben valójában három százalékkal fog nőni a dolgozók fizetése. Az UCEA szerint az érintettek kevesebb mint öt százaléka vesz részt a sztrájkban, mivel a "nagy többség tisztában van a jelenlegi környezetből adódó lehetőségekből, és nem akar kárt okozni az intézményeknek, illetve a diákoknak". Az UCEA előzetes adatai szerint a 378 250 dolgozóból 17 800-an vettek részt a sztrájkban, a pontos számokról egyelőre nincs információ.