Az oktatás átszervezése az elmúlt két és fél év egyik legnagyobb tette, az új rendszert 2013-ban kell bejáratni -...
Az oktatás átszervezése az elmúlt két és fél év egyik legnagyobb tette, az új rendszert 2013-ban kell bejáratni - nyilatkozta a miniszterelnök a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában. Az interjúban Orbán hosszan magyarázta az oktatás átszervezését, amelynek szükségességét a köz- és a felsőoktatásban jelentkező sok problémával, a rendszer rossz megszervezésével indokolta.
Az általános iskolát gyakran az alapvető képességek elsajátítása nélkül hagyják el a diákok, a szakmunkásképzőt pedig úgy, hogy alapvető szakmai ismereteik hiányoznak. A gimnáziumot végzettek egy része a rendkívül alacsonyan meghatározott, 240 pontos felsőoktatási felvételi határt sem éri el - sorolta a példákat a kormányfő. Emellett sokan a gyakorlatban használhatatlan diplomával jönnek ki az egyetemről, főiskoláról, többen pedig azért nem kaphatják meg a diplomájukat, mert nincs meg a szükséges idegennyelv-ismeretük - folytatta.
"Ezért mondtam azt két évvel ezelőtt, hogy hozzá kell kezdenünk az oktatás megújításához, minőségének feljavításához" - mondta, hangsúlyozva, hogy eközben Magyarország tele van tehetséges gyermekekkel, szerető szülőkkel és odaadó tanárokkal, akik "a nemzet napszámosaként" törődnek a diákokkal.
A kormányfő megemlítette az elmúlt hetek hallgatói tüntetéseit: ezeken felfedezett olyan mondatokat is, amelyek emlékeztették az általa szervezett 1982-es diákmozgalom során elhangzottakra. Könnyen lehet - utalt vissza a Fidesz 1988-as, szintén diákmozgalmi múltjára -, hogy a mostani diákmozgalmak "felszínre dobnak olyan tehetséges embereket, akik majd (...) egyszer odakerülhetnek, hogy rájuk lehet bízni a nagyon fontos közös ügyeinkből nagy szeleteket, vagy akár az egészet".