szerző:
Eduline

A szenátus véleményének semmibevétele és a felsőoktatási intézmények kézi vezérlésének jele, hogy Balog Zoltán...

A Debreceni Egyetem főépülete. Más rektort akar a szenátus, mást a miniszter

A szenátus véleményének semmibevétele és a felsőoktatási intézmények kézi vezérlésének jele, hogy Balog Zoltán erőforrás-miniszter a Debreceni Egyetem rektori tisztségére pályázók közül nem Paragh György, hanem Szilvássy Zoltán kinevezését javasolja a köztársasági elnöknek - olvasható az Oktatói Hálózat csütörtöki közleményében.

A Debreceni Egyetem szenátusa február közepén értékelte a három rektorjelölt - Paragh György, az Orvos- és Egészségtudományi Centrum elnöke, Szilvássy Zoltán stratégiai rektorhelyettes és a jelenlegi rektor, Fábián István - pályázatát. Miután Fábián István visszalépett, a szenátus kétharmada Paragh Györgyre szavazott. "Ezután két és fél hónapig tartó, a nyilvánosság számára követhetetlen lobbiharcok és háttéralkuk kezdődtek, amelyek eredményeként Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a szenátusban kisebbségi támogatást elnyert jelöltet terjesztette fel kinevezésre a köztársasági elnöknek. Bár a miniszter eljárása formálisan jogszerű, morálisan kifogásolható" - írja az Oktatói Hálózat.

Az Oktatói Hálózat szerint a szenátus véleményének semmibevétele súlyosan sérti az egyetemi autonómiát, és ellentmond annak a januári miniszteri ígéretnek is, miszerint a kormány biztosítani fogja a visszatérést a rektorválasztás korábbi rendszeréhez.

"Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy az egyetemi rektorok kinevezése egyetemen kívüli politikai és gazdasági potentátok érdekeitől függjön, hogy az egyetemi vezetők kiválasztása érdekcsoportok közötti háttéralkuk során dőljön el. A rektorválasztás az egyetemi polgárok joga és felelőssége, enélkül az egyetemi autonómia csak üres frázis. Tiltakozunk a miniszter eljárása ellen, és kérjük Áder János köztársasági elnököt, hogy ne írja alá a szenátusi választáson kisebbségben maradt rektorjelölt kinevezését" - zárul a közlemény.