szerző:
Eduline

A jogi és igazgatási szakon végzett hallgatók 43 százalékának már diplomaszerzéskor van állása, további 50 százalékuk...

A jogi és igazgatási szakon végzett hallgatók 43 százalékának már diplomaszerzéskor van állása, további 50 százalékuk az államvizsgát követően keresett és talált megfelelő mukahelyet - derül ki az Educatio Nonprofit Kft. legfrissebb adataiból, amelyet a HVG Diploma különszáma összegzett.

Elhelyezkedési problémákról a válaszadók mindössze 1,8 százaléka számolt be, a friss diplomás jogi és igazgatási szakemberek a teljes diplomáscsoporthoz hasonló arányban tudnak elhelyezkedni. A rendszerint a túlképzéssel társított szakterületen végzettek összességében jó elhelyezkedési mutatókat produkálnak, kevesebb ideig keresnek állást, mint más végzettek – átlagosan 3,12 hónap alatt találnak munkát, ami jelentősen rövidebb az átlagnál. Milyen fizetésre számíthatnak a BA- és BSc-diplomások? Összefoglalónkat itt olvashatjátok el.

A munkahelyi beosztást tekintve a jogi és igazgatási végzettségűek közül az alkalmazásban állók 84 százaléka beosztottként dolgozik, ez az arány közel áll az átlaghoz. A karrierépítési lehetőség is átlagos: három évvel a végzés után a válaszadók 76 százaléka alkalmazott, 11 százaléka középvezető, 4 százaléka pedig felsővezető pozícióban dolgozik.

Pályakezdők bére - top 3
A diplomás-pályakövetési rendszer arról is tartalmaz adatokat, mely felsőoktatási intézmény végzettjei keresnek a legjobban - a 2012-es HVG Diploma különszámban szereplő grafikokonok alapján a legmagasabb fizetésre a jogi és igazgatási területen a Budapesti Corvinus Egyetem Közigazgatás-tudományi Karán végzett hallgatók számíthatnak, őket az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának, illetve a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának volt hallgatói követik.

A területen az állami szektor a legnépszerűbb, a válaszadók 42 százaléka itt, további 20 százaléka pedig az önkormányzati szférában helyezkedett el. Presztízsszempontból kifejezetten vonzó területnek számítanak a bíróságok és az államigazgatási intézmények, míg a végzett hallgatók a legkevésbé elismertnek a civil szervezeteknél, önkormányzatoknál végzett munkát tartják.

A HVG Diploma különszámában minden fontos információt megtalálsz az alap- és mesterszakokról, a képzési területi rangsorokról, de megismerheted a diplomás pályakövetési rendszer intézményi adatait is. Kiderül, milyen elhelyezkedési esélyek várnak rád, és hogy pályakezdőként milyen fizetésekre számíthatsz. A 2012-es HVG Diploma különszámot a HVG Ügyfélponton rendelheted meg.