Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Nyolcpontos megállapodás-tervezetet fogalmazott meg a Hallgatói Hálózat, a diákszervezet továbbra is hallgatói szerződés eltörlését, a felsőoktatás állami támogatásának növelését és a kancellári rendszer bevezetésének visszavonását követeli a kormánytól. Látnak-e esélyt arra, hogy az erőforrás-miniszter tárgyal majd a javaslatokról? Meddig tarthatnak a tüntetések? Füzessi Károllyal, a Hallgatói Hálózat egyik tagjával beszélgettünk.
eduline: Balog Zoltán erőforrás-miniszter többször úgy nyilatkozott, hogy nem hajlandó tárgyalni a Hallgatói Hálózattal, mert nem tartja legitim diákszervezetnek. Miért készítettek mégis egy újabb megállapodás-tervezetet?
Füzessi Károly: Azért fogalmaztuk meg ezt a tervezetet, mert úgy gondoljuk, hogy nem elégséges az a megállapodás, amelyet az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a HÖOK között januárban. A felsőoktatási intézmények finanszírozása például nemhogy nincs megoldva, egyenesen katasztrofális a helyzet, az elvonások elbocsátásokkal és intézménybezárásokkal fenyegetnek.
eduline: A HÖOK-Balog-megállapodás aláírása éket vert a HaHa és a HÖOK közé?
F. K.: Azt a részmegállapodást nem kellett volna aláírni, mert nem tartalmaz garanciákat. A HÖOK-kal ennek ellenére jó a kapcsolatunk, megpróbálnak közvetíteni a minisztérium és a decemberben létrehozott Országos Felsőoktatási Egyeztetési Fórum között. Persze ez nekik aligha jó, hiszen így kétfelé kell elszámolniuk, de együttműködnek velünk. A minisztérium által létrehozott Felsőoktatási Kerekasztalban három munkacsoport dolgozik. Ami a munkacsoportok megbeszélésein elhangzik, azt a HÖOK közvetíti a HaHa-nak, így mi is ugyanazokon a témákon tudunk dolgozni.
eduline: Van esély arra, hogy az erőforrás-minisztérium tárgyal majd a mostani megállapodás-tervezetről?
F. K.: Erre most nem sok esélyt látok, de bízom abban, hogy a kormány felismeri, hogy a felsőoktatás összes szereplője ezeket a pontokat képviseli, mindenkinek ez az érdeke. Azt szeretnénk elérni, hogy az Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórummal is kezdődjenek meg a tárgyalások egy átgondolt, a minőségjavítást célzó felsőoktatási reformról. A hallgatói szerződések eltörlése pedig továbbra is az egyik legfontosabb követelésünk.
eduline: Meddig tüntetnek?
F. K.: Addig, amíg a decemberben megfogalmazott hat pont meg nem valósul. Továbbra is kitartunk a polgári engedetlenség békés formái mellett. Ha a hatalom semmibe vesz minket, mi sem vagyunk hajlandóak együttműködni a hatalommal.
eduline: Mit terveznek?
F. K.: Ülősztrájk, útlezárás, rendezvények megzavarása, létesítmények elfoglalása is elképzelhető.