Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Több ezer egyetemista tüntetett a kormány felsőoktatási tervei ellen az oktatási államtitkárság épülete előtt.
Több ezer egyetemista tüntetett a kormány felsőoktatási tervei ellen az oktatási államtitkárság épülete előtt. A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) által szervezett demonstráción eltemették a felsőoktatást, lemondásra szólították fel Hoffmann Rózsát, és az is kiderült: ha kell, az Európai Bizottságnál nyomják fel a kormányt a „röghöz kötő” hallgatói szerződések miatt.
A hat-hétszázezer forintos tandíj, az államilag finanszírozott helyek számának drasztikus csökkentése, a hallgatói szerződések bevezetése – a csütörtök esti tüntetés felszólalói ezeket nevezték a felsőoktatási tervezett legproblémásabb pontjainak. Az oktatási államtitkárság Szalay utcai épülete előtt tartott demonstrációra több ezren – a szervezők szerint több mint tízezren – mentek el, a tömeg a Kossuth tér és a Szalay utca sarkáig ért.
„Csinálj te 2,5-ös átlagot a gépészkaron”
A demonstrálók között volt olyan, aki a legnépszerűbb szakok keretszámának megvágását és a költségtérítéses képzések „árának” emelését kifogásolta, mások a kormány „sértően egyoldalú” kommunikációja miatt vonultak utcára, de az eduline tudósítója olyan egyetemistákkal is találkozott, akik arra a kérdésre, hogy miért jöttek el a tüntetésre, csak annyit válaszoltak, hogy "nem kedveljük Hoffmann Rózsát".
„Amit a hallgatók lustaságáról és az évekig halogatott vizsgákról állít, az mind légből kapott, semmit nem támaszt alá adatokkal” – mondta egy másodéves ELTE-s hallgató, amikor arról kérdeztük, hogy az államtitkár személye vagy a felsőoktatási tervezet tartalma miatt vesz részt a megmozduláson.
Az eduline-nak több közgazdászhallgató azt mondta, leginkább attól tartanak, hogy a mesterképzést már nem végezhetik el államilag finanszírozott formában. „Idén vagyok másodéves, vagyis legkorábban 2013-ban szerezhetek diplomát az alapszakon. Addigra már bevezetik az új törvényt, de nem lesz pénzem a tandíjra” – magyarázta egy corvinusos egyetemista.
A szervezők sárga és fehér rózsákat osztogattak a tüntetőknek, akik közül többen transzparensekkel érkeztek, a táblákon olyan feliratok voltak, mint „4 év tanulás = 20 év nyomor”, „Magyarország, ahol fizetned kell az álmaidért”, „Hoffmann Rózsa, miért nem mondasz le?”, „Nem leszünk agyhalottak”, „FTV – WTF?” és „Csinálj te 2,5-ös átlagot a gépészkaron”.
„Nem gondolja, hogy ideje felállni?”
„Nem hallgatói szerződésekre, hanem munkahelyekre van szükség, és akkor nemhogy Magyarországot, de még a régiót sem hagyjuk el” – mondta a hallgatóknak Gáspár Marcell, a Miskolci Egyetem hök-elnöke, aki szerint az önköltséges képzések bevezetése Észak-Magyarországon és az egész országban „végzetes következményekkel járna”.
Csúnya mérföldő – így nevezte Allen Pal, az európai hallgatói szervezet, az ESU elnöke a felsőoktatási tervezetet, amely szerinte gazdaságilag és morálisan is tönkretesz egy egész generációt. A hallgatói szerződésekről azt mondta, ha jelenlegi formájában fogadják el a jogszabálytervezetet, az Európai Bizottságtól kérik majd, hogy az európai uniós szerződések alapján vizsgálja meg a tervet, mert „egyetlen ország sem korlátozhatja a hallgatók mozgását”. A hallgatói szerződésekről szóló összefoglalónkat itt olvashatod el.
Nagy Dávid, a HÖOK elnöke úgy fogalmazott, nem a hallgatók zsebéből kell kivenni azt a pénzt, amellyel „a költségvetést kell befoltozni”. Szerinte másfél év után egyértelműen lehet látni, hogy a felsőoktatás háza táján "rossz ácsokra és kőművesekre" bízták a munkát. Ha omlik a vakolat, ha dőlnek a falak és lassan a fejünkre szakad a tető, nincs más megoldás, új szakembert kell hívni.
Hoffmann Rózsa távozását követelte Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke is. „Én csak egyet kérdeznék ennek az épületnek a lakójától. Nem gondolja, hogy ideje felállni?” – kérdezte. (Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár a demonstráció után az MTI-nek azt mondta, nem érti, miért kellene távoznia posztjáról, „ez egyébként is a kormányfő döntésétől függ”, ő azonban bizalmáról biztosította.)
Eltemették a felsőoktatást, végigzongoráztak a rózsás szóvicceken
A demonstráción az is kiderült, a műsorvezetők kifogyhatatlanok "rózsás" viccekből, egyikőjük Bródy János szövegét "ha én rózsa volnék, máshogy törvénykeznék" változatban szavalta el, de szó esett rózsák háborújáról, "halálos szúrású" rózsatövisről, tuba- és zuhanyrózsáról, sőt betyárkodó Rózsa Sándorról is. A tüntetés végén jelképesen eltemették a felsőoktatást, amelyet az egyetemek képviselői azonnal meg is koszorúztak.
A megmozdulás idején az oktatási államtitkár egy kőbányai művelődési központban tartott sajtótájékoztatót (ahol többek között az fn24.hu által ismertetett, tömeges tanárelbocsátást tartalmazó dokumentumról beszélt). "Talán nem mert eljönni, ezért inkább rászervezett" - mondta az eduline-nak Körösparti Péter, a HÖOK alelnöke.