Hamarosan itt az őszi félév vége, jön a vizsgaidőszak és mindenki összeszámolhatja, milyen féléves átlaggal zárja az elmúlt pár hónapot. Az ösztöndíjak szempontjából biztosan fontos a minél jobb eredmény - mutatjuk, mit kell tudni a tanulmányi ösztöndíjról.
Gólyaként tanulmányi ösztöndíjat, csak az egyetem második félévében kaphattok először, hiszen az első féléves eredményeitek után lesz csak féléves átlagotok, ami alapján dönthet az egyetem a juttatásról.
Fontos, hogy ilyen támogatást akkor kaphattok, ha állami ösztöndíjas formában tanultok, ha önköltséges képzésen tanultok, egyéb támogatások után kell néznetek.
A kormány legutóbb 2019-ben – tíz év után – nyúlt hozzá az egyetemi ösztöndíjak alapját adó hallgatói normatívához. Akkor a korábbi 119 ezer forintos összeg két lépcsőben emelkedett, először 128 520 forintra, majd 166 600 forintra – azóta is ennyit kapnak az egyetemek és főiskolák. Ez azt jelenti, hogy jelenleg a minimum támogatás 8330 forint.
Azt, hogy pontosan mi alapján döntik el az egyetemek, kaphattok-e ösztöndíjat, az egyetemi szerződésetekben és az általános egyetemi szabályzatban találjátok meg - például súlyozott tanulmányi átlag kell, vagy sima tanulmányi átlag. Ha valamiben nem vagytok biztosak, a részletes szabályokról érdemes a saját egyetemeteken érdeklődni, mivel intézményenként eltérő, hogy milyen tanulmányi átlaghoz kötik az ösztöndíjat. Illetve azt is érdemes megnézni, pontosan hogyan súlyozzák az adott féléves átlagot, ugyanis ennek számítása sem mindenhol egyezik.
Az egyetemi támogatásokról itt írtunk bővebben.