Ezt tanulhatjátok 2022-től a legnépszerűbb szakokon: minden, amit a választás előtt tudni kell
Középiskolásként egyáltalán nem könnyű kiválasztani a megfelelő szakot, de hogy kicsit könnyebb legyen a dolgotok, megmutatjuk, hogy mit tanulhattok a legnépszerűbb BA- és BSc-képzéseken.
A 2022-es egyetemi felvételin sem változtak a szabályok: mindenki hat szakot jelölhet meg a jelentkezési lapon. Ahhoz azonban, hogy megtaláljátok a megfelelő képzést, először meg kell tudnotok, milyen szakokat indítanak az egyetemek és főiskolák – ezt a felvételi tájékoztatóban megnézhetitek.
De mi van a név mögött?
Pénzügy és számvitel? Mérnökinformatikus? Ápolás és betegellátás? A felvételizők egy részének valószínűleg fogalma sincs arról, mit is lehet pontosan tanulni ezeken a szakokon – ez persze nem is meglepő, a középiskolák többségében nem sok idő marad az érettségi előtt ezeket is átbeszélni. Mielőtt kiválasztjátok a képzéseket, érdemes utánanézni, milyen tantárgyakat fogtok tanulni, ha bekerültök. Az egyik legjobb forrás a Felvi szakkeresőjének „szakleírások A-tól Z-ig” menüpontja, mi pedig mutatjuk, mit kell tudni a 2021-es felvételi legnépszerűbb szakjairól.
Mielőtt nekikezdünk, pár plusz infó: bármilyen területen is tanultok majd, az alapszakos diploma megszerzéséhez legalább egy B2-es nyelvvizsgát kell szereznetek, emellett a legtöbb szakon a képzés része egy hosszabb szakmai gyakorlat. Vannak persze kivételek, a gazdasági szakokon általában nem elég a „sima” nyelvvizsga, az egyetemek előszeretettel kérnek szakmai nyelvvizsgát, az informatikai képzéseken pedig általában nem elég a „házon belül” is igazolható szakmai gyakorlat, külső cégnek kell igazolnia, hogy elvégeztétek.
1. gazdálkodási és menedzsment - összes jelentkező: 10 361, felvettek: 3790
A képzés 7 féléves, 180+30 kreditet kell szereznetek, amit kötelező alapszakos és szabadon választható tárgyakból, valamint egy 30 kredites gyakorlatból gyűjthettek össze.
Milyenek a fő tantárgyak?
Lesznek közgazdaságtani, módszertani és üzleti ismeretek (mint például matematika, statisztika, informatika, mikro- és makroökonómia, nemzetközi gazdaságtan) 80-90 kreditért. Ezen felül társadalomtudományi ismeretek (például európai uniós, általános és gazdasági jogi ismeretek, gazdaságtörténet, szociológia, pszichológia, filozófia) 10-20 kreditért. Illetve gazdálkodási és menedzsment szakmai ismeretek (vállalati pénzügyek, számvitelelemzés, emberi erőforrás gazdálkodás) 70-90 kreditért.
Nyelvtudás: egy államilag elismert, B2-es, komplex, képzéshez kapcsolódó szaknyelvi nyelvvizsga vagy egy államilag elismert, C1-es általános nyelvvizsga kell a diplomához.
Bruttó átlagkereset*: havi 377 796 forint |
2. kereskedelem és marketing - összes jelentkező: 6747, felvettek: 2145
A képzési idő itt is 7 félév, ebből 6 klasszikus egyetemi képzés, 1 félév pedig a szakmai gyakorlat. Az elvégzett tanegységekkel 180 kreditet kell szereznetek - ebből 10 kreditnyi tárgyat szabadon választhattok -, a gyakorlat 30 kreditet ér, amiből 10 kreditet a szakdolgozatért kaphattok meg.
Mit tanulhattok a szakon?
A képzésen először a gazdaság, majd ezen belül a kereskedelem és marketing elméleti, illetve gyakorlati oldalával ismerkedhettek meg: közgazdaságtani, módszertani és üzleti ismeretekből összesen 80-90, kereskedelem és marketing szakmai ismeretekből pedig 70-90 kreditet kell szereznetek. Tanulhattok a projektvezetésről és a csapatmunkáról, a fogyasztóvédelemről, a vállalatok felépítéséről, működéséről és az e-üzletről is. Plusz 10-20 kreditet kell összegyűjtenetek társadalomtudományi ismeretekből - ide tartoznak az európai uniós, általános és gazdasági jogi ismeretek, a gazdaságtörténet, a szociológia, a politológia és a filozófia.
Nyelvtudás: itt sem elég a „sima” nyelvvizsga. Egy államilag elismert, B2-es, komplex, képzéshez kapcsolódó szaknyelvi nyelvvizsga vagy egy államilag elismert, C1-es általános nyelvvizsga kell.
Bruttó átlagkereset*: havi 332 872 forint |
3. pszichológia - összes jelentkező: 5854, felvettek: 1452
Itt a képzési idő 6 félév, 180 kreditet kell gyűjtenetek, amelynek 40-60 százaléka szakotokhoz kapcsolódó tanegység; a szakdolgozat 4 kreditet ér, és lesz legalább 10 kreditnyi szabadon választható tantárgyatok.
Milyen tárgyaitok lesznek?
Lesznek általános és bevezető tárgyaitok, mint filozófiatörténet, társadalmi ismeretek, kommunikáció, informatika vagy könyvtárismeret. Ezen kívül lesznek szakterületi tárgyak, előkerülnek majd a kísérleti és általános lélektan észlelési folyamatok, a figyelem kognitív és aktivációs vonatkozásai, az evolúciós pszichológia és fejlődéslélektana, valamint a személyiséglélektan is. Lesznek határtudományokhoz és kutatásmódszertanhoz kapcsolódó tárgyaitok is, téma lesz a pszichológia alkalmazása és története is.
Bruttó átlagkereset*: havi 274 519 forint |
4. ápolás és betegellátás - összes jelentkező: 2542, felvettek: 2542
Akik erre a szakra jelentkeznek, azoknak már felvételizőként ki kell választaniuk a szakirányt: van ápoló, dietetikus, gyógytornász-fizioterapeuta irány is, vagy lehettek mentőtisztek, szülésznők, hang-, beszéd- és nyelésterapeuták, sőt ergoterapeuták is.
A teljes képzés 8 féléves, 240 kreditet kell gyűjteni. Itt a szak speciális irányai miatt más-más a hallgatók órarendje, de a legtöbb szakirányon előkerülnek az alkalmazott egészségtudományok, táplálkozástudományok, mentéstudományok. A szakmai gyakorlat követelményeit is az adott a szak tanterve határozza meg, egy azonban közös: a szakmai gyakorlat 14 hetes.
Bruttó átlagkereset*: havi 287 203 forint |
5. mérnökinformatikus - összes jelentkező: 4980, felvettek: 2226
Az alapszakos diploma megszerzéséhez összesen 210 kreditet kell összegyűjtenetek 7 félév alatt. Ami nagyrészt a szakotokhoz kapcsolódó előadásokból és szemináriumokból, szakdolgozat-készítésből (15 kredit) és szabadon választható tantárgyakból (10 kredit) áll össze.
Milyen tantárgyak lesznek?
Első körben lesznek természettudományos alapismeretek: matematika, azon belül analízis, algebra, valószínűségszámítás, matematikai statisztika, számításelmélet és algoritmuselmélet, fizika. Ezen kívül lesz közgazdaságtan, vállalat-gazdaságtan, jogi, államigazgatási, menedzsment ismeretek; 100-150 kreditért pedig a szakma java: adatbázis-kezelés, tudásreprezentáció, felhasználói interfészek és számítógépes grafika, WEB és mobilprogramozás, informatikai rendszerek felépítése, modellezése, analízise, sőt megvalósítása is.
Bruttó átlagkereset*: havi 521 015 forint |
6. nemzetközi gazdálkodás - összes jelentkező: 3855, felvettek: 1514
A képzési 8 féléves. Ennyi idő alatt kell összeszednetek 180+60 kreditet, amiből 180 jut az alap tanegységekre, 50+10 a szakmai gyakorlatra és a szakdogára.
Milyenek a fő tantárgyak?
Többek között lesz matematika, statisztika, informatika, mikro- és makroökonómia, nemzetközi gazdaságtan, pénzügytan, vállalati gazdaságtan, gazdasági jog, marketing 80-90 kreditért; társadalomtudományi ismeretek 10-20 kreditért; nemzetközi gazdálkodási szakmai ismeretek, mint például külgazdasági politika, elemzés és piacfejlesztés, nemzetközi pénzügyek 70-90 kreditért.
Nyelvtudás: egy államilag elismert, B2-es, komplex, képzéshez kapcsolódó szaknyelvi nyelvvizsga vagy egy államilag elismert, C1-es általános nyelvvizsga.
Bruttó átlagkereset*: havi 423 793 forint |
7. pénzügy és számvitel - összes jelentkező: 3788, felvettek: 1578
Az alapképzés 7 félév, 180+30 kreditet szerezhettek, 180 a tárgyaitokért, 20+10 pedig a gyakorlatért és a szakdolgozatért jár majd.
Mit tanultok majd?
Ahogy a gazdasági szakokon úgy általában, itt is lesz matematika, statisztika, informatika, mikro- és makroökonómia, nemzetközi gazdaságtan, pénzügytan, vállalati gazdaságtan, gazdasági jog, marketing 80-90 kreditért; társadalomtudományi ismeretek 10-20 kreditért; pénzügyi és számviteli szakmai ismeretek, például pénzügyek, jog, pénzügyi számítások és pénzügyi piacok, adózási ismeretek, vállalatértékelés, pénzügyi számvitel, vezetői számvitel alapjai - 70-90 kreditért.
Nyelvtudás: egy államilag elismert, B2-es, komplex, képzéshez kapcsolódó szaknyelvi nyelvvizsga vagy egy államilag elismert, C1-es általános nyelvvizsga.
Bruttó átlagkereset*: havi 393 865 forint |
8. programtervező informatikus - összes jelentkező: 3747, felvettek: 3790
Ez a képzés 6 féléves, összesen 180 kreditet kaphattok, aminek nagy része főleg gyakorlati tárgyak elvégzéséből, 20+10 kredit pedig a szakdoga és a szabadon választható tárgyakból jön össze.
Milyen tárgyak lesznek?
Lesz matek és számítástudományi ismeretek 60-75 kreditért, és informatikai ismeretek, a szakdolgozattal együtt 80-130 kreditért. Ezen felül a választott specializációtok - például modellező informatikus, szoftverfejlesztő informatikus vagy térinformatikus - alapján egyéb tárgyaitok is lesznek. Egy térinformatikus szakirányon tanuló például földrajzi és térképészeti alapismereteket is tanul majd.
Szakmai gyakorlat: egy projekt-struktúrájú gyakorlaton kell részt venni egy szervezetnél vagy az egyetemen, legalább nyolc hétig (320 munkaórában).
Bruttó átlagkereset*: havi 486 399 forint |
9. kommunikáció- és médiatudomány - összes jelentkező: 3684, felvettek: 1317
Az alapképzés 6 féléves - 180 kreditet gyűjthettek. A kreditek nagy része az alaptárgyakból jön össze, de 10 kreditet kaptok a szakdogára, 10-et a gyakorlatra és minimum 9-et a szabadon válaszható tárgyakra.
Milyen tárgyak lesznek?
Ember és társadalom, a társadalmi kommunikáció, a társadalomtudományi alapismeretek, a szociálpszichológiai alapismeretek és a kommunikáció mediális aspektusai, kultúra és kommunikáció, vizuális kommunikáció, szakmai gyakorlati ismeretek - minderről tanulni fogtok. A szakon egyetemtől függően specializációt vagy szakirányt is választhattok, így újságírói vagy videós, rádiós esetleg kríziskommunikációs, sőt marketing, PR-os óráitok is lehetnek. A szak elvégzése után így nemcsak egy cég kommunikációs osztályán dolgozhattok, akár TV-s szerkesztők, rádiós műsorkészítők vagy kommunikációs tanácsadók is lehetettek.
Szakmai gyakorlat: kommunikációs cégeknél, újságoknál, TV-nél vagy rádiónál is lehet szakmai gyakorlatot végezni, legalább 80 órában.
Bruttó átlagkereset*: havi 263 458 forint |
10. gazdaságinformatikus - összes jelentkező: 3512, felvettek: 1278
Ez az alapszak is 7 féléves, 210 kreditért, ennek 40-60 százalékát az alap tanegységek teszik majd ki, a szakdoga 15 kreditet ér, és lesz legalább 10 kreditnyi szabadon választható tárgyatok.
Mit tanultok majd?
Lesz analízis, valószínűségszámítás, lineáris algebra, statisztika, operációkutatás, számítástudomány 20-40 kreditért; közgazdaságtan, vállalatgazdaságtan, vezetés és szervezés, jog, számvitel, kontrolling 30-40 kreditért, na meg a lényeg: gazdaságinformatikai szakmai ismeretek 65-110 kreditért.
Szakmai gyakorlat: egy projekt-struktúrájú gyakorlaton kell részt venni egy szervezetnél vagy az egyetemen, legalább nyolc hétig (320 munkaórában).
Bruttó átlagkereset*: havi 442 912 forint |
*A fizetési adatok forrása a Diplomás Pályakövetési Rendszer 2020-as gyorsjelentése, a 2011/12 és a 2017/18 tanévek között abszolutóriumot szerzettek adataival.