Czervan Andrea
Czervan Andrea

Kellemetlen meglepetés érheti azokat, akik 2014-ben szeretnének egyetemre, főiskolára felvételizni: bár már módosították a felvételi rendeletet, elképzelhető, hogy mégsem húsz, hanem rögtön hatvan ponttal emelkedik az a küszöb, amely alatt senki nem juthat be alap- vagy osztatlan képzésre. Vagy újra változtatnak a nemrég módosított felvételi rendeleten, vagy a módosítás híre nem jutott el a miniszterig.

Pont Ott Parti a Millenárison 2011-ben: a vártnál nehezebb lesz bejutni a felsőoktatásba?

Meglepő kijelentést tett Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter a Magyar Hírlapnak adott hétfői interjúban: azt mondta, elképzelhető, hogy rögtön, tehát már a 2014-es felvételin "megugorják" a 300-as minimumponthatárt.

A tárcavezető nyilatkozata alighanem leforrázta a diákokat, ugyanis már módosították a felvételi eljárásról szóló kormányrendelet, amely alapján az alap- és osztatlan képzéseken 2014-ben 260, 2015-ben 280, 2016-ban pedig 300 pont lenne a felsőoktatásba való bekerülés feltétele - ezt az emelt szintű érettségiért járó többletpontokkal, de a más jogcímen járó pluszpontok nélkül kell összegyűjteni.

A miniszter szerint az idei 240-es küszöb "komolytalan", egyes speciális szakokat leszámítva a klasszikus alapképzéseken a 300-as határ lenne reális, ezzel pedig a hallgatói önkormányzatok is egyetértenek - jelentette ki Balog az interjúban.

Már a ponthatár 260-ra emelésével is több mint 1400 diák maradhat ki a felsőoktatásból: az idei általános felvételi eljárásban ennyi felvételiző került be 240 és 259 közötti ponthatárral valamelyik alap- vagy osztatlan képzésre.

Klinghammer István felsőoktatási államtitkár szerint azok, akiknek "az egyetemhez bizonytalan a tudásuk, de szorgalmasak és szeretnének továbbtanulni", a közösségi főiskolák által indított felsőoktatási szakképzésekre jelentkezhetnek majd. Az új intézményi struktúrát is tartalmazó felsőoktatási stratégiát pénteken fogadta el a Felsőoktatási Kerekasztal: az ezzel kapcsolatos összes cikkünket itt találjátok.