szerző:
Eduline

Hazai és külföldi fesztiválokat ajánló cikkeink után most egy kicsit szemügyre vesszük azt a kardinális kérdést, hogy hogyan lehet csökkenteni a nyári bulizás egyébként meglehetősen magas költségeit. Bizonyos bulikon van diákkedvezmény, de ott sem veszett fejsze nyele az ügy, ahol semmilyen engedményt nem kapunk a kék és a narancssárga diákigazolvány bemutatásáért.

A fesztiválszezon legjobb bulijait már számba vettük (előbb a hazaiakat, majd a külföldieket), de mint mindennek, ennek a témának is van alulnézete, mégpedig az, ha elkezd kalkulálni vele az ember, hogy mennyibe fog kerülni az önfeledt mulatozás. Hogy békaperspektívából se tűnjön olyan lehangolónak a dolog, cikksorozatunk harmadik részében azt is áttekintjük, hogyan lehet csökkenteni a fesztiválozás költségeit. Az opciók között akad diákkedvezmény, némi szervezőmunka révén összehozható engedmény, sőt még keresettel kecsegtető ingyenes fesztiválozási lehetőség is – bár nem szeretnénk áltatni senkit, úgyhogy már most eláruljuk: utóbbinak is van ára.

Sziget-kedvezmény
a legjobb toborzóknak

A legnagyobb diákkedvezmény a legnagyobb fesztiválhoz jár. A Sziget és a Meex közös akciója tavaly debütált, lényege pedig annyi, hogy minél többen váltanak együtt bérletet az augusztusi bulira, annál kevesebbet kell fejenként fizetniük. A képlet egyszerű: valaki kinevezi magát egy jelentkezői csoport vezetőjének, majd toborozni kezdi az embereket, hogy sikerüljön lefaragni az árból. A kedvezmények 11 főtől lépnek életbe (ekkor a csapat tagjai 20 százalékkal olcsóbban válthatják meg a hetijegyüket), a legnagyobb elérhető árengedmény pedig 50 százalékos – ezt a 36 fős vagy annál nagyobb csoportok kapják. A csapatokba való belépés feltételei szintén nem bonyolultak: mindössze annyi a kikötés, hogy a jelentkezőnek 17 évnél idősebbnek kell lennie, és érvényes magyarországi diákigazolvánnyal kell rendelkeznie.



Bár a csoport összes tagjának érdemes kampányolni és jelentkezőket gyűjteni, a munka oroszlánrésze mindenképpen a szervezőé, így az ő kedvezménye mindig 10 százalékkal magasabb, mint a többieké, a 36. ember után pedig ingyen kapja a hetijegyét. Érdemes azonban ennél is tovább mennie, a 66. jelentkező után ugyanis a soproni VOLT fesztiválra is jár egy bérlet, a 76. ember beszervezése után pedig ez utóbbit kedve szerint becserélheti egy Balaton Sound-bérletre is. Bővebb információt itt találsz.

Hegyalja Fesztivál: diákkedvezmény, csak diákigazolvánnyal


A diákokkal a Hegyalja a leggálánsabb fesztivál, a rakamazi bulira ugyanis a tanulók nemes egyszerűséggel olcsóbban válthatnak belépőt maguknak, ráadásul a kedvezmény a bérletekre és a napijegyekre egyaránt vonatkozik: előbbieket 16 800 helyett 14 900, utóbbiakat 5990 helyett 4990 forintért válthatják meg a középiskolások és az egyetemisták. Figyelem: az akcióban kizárólag az itthon kibocsátott, nappali tagozatos igazolványok vesznek részt, tehát estisek és levelezősök nem kapnak kedvezményt. Az igazolványokat a belépésnél ellenőrzik, és akinél nincsenek rendben a papírok, annak ki kell fizetni a kedvezményes és a teljes ár különbözetét.

A Hegyalja fesztiválon idén olyan zenekarok lépnek fel a hazai kedvenceken kívül, mint a Slayer, a Mastodon vagy a Guano Apes. Bővebb információ a buli weboldalán.

Helyi diákkedvezmények

Két fesztivál a helyszínéül szolgáló város egyetemi hallgatóinak biztosít kedvezményt: a Campus Fesztiválra a Debreceni Egyetem diákjai a jelenleg érvényben lévő 11 500 Ft-os ár helyett június 24-ig 7500-ért, a SZIN-re pedig a Szegedi Tudományegyetem hallgatói egészen augusztus 20-ig 13 500 Ft-ért vehetnek jegyet, miközben a normál belépők július 10-ig 13 900, azután pedig 15 900 Ft-ba kerülnek. Ezekről az akciókról a külsősöknek persze joggal jut eszükbe a klasszikus csigás vicc („Kolléga, hogyan lehet átjutni az autópálya túloldalára?” „Átjutni? Sehogy. Oda születni kell.”), de mivel nagy egyetemekről beszélünk, így is sokakat érintenek a kedvezmények.

A Campus fesztiválon olyan együttesek lépnek fel, mint a Tankcsapda, a Lovasi Andrással és Presser Gáborral kiegészülő Csík zenekar, vagy az argentin Argies és a venezuelai Désorden Publicó. A SZIN idei két legnagyobb külföldi sztárja a Simple Plan és Kelis lesz.

Ingyenjegy - munkáért cserébe

A különböző akciók igénybevételén kívül van még egy lehetőség arra, hogy olcsóbban fesztiválozzon az ember, ez pedig a munkavállalás. A rendezvények dolgozóinak természetesen nem kell belépőt váltaniuk, emellett általában külön (és mondani sem kell: békésebb) helyen vannak elszállásolva, mint a pénzért fesztiválozók, valamint adott esetben az ellátásukról is gondoskodhatnak a szervezők.



A betölthető posztok meglehetősen sokfélék, így vérmérsékletétől függően mindenki találhat neki megfelelőt: lehet biztonsági munkát végezni, sört csapolni, színpadot építeni, takarítani, karszalagokat ellenőrizni, az egészségügyi stábnak besegíteni, az információs pultban fogadni az érdeklődőket, vagy akár irodai munkát is vállalni. Egyvalamivel azonban nagyon fontos tisztában lenni: aki dolgozni megy, annak a munka az első, a bulizás így sosem ugyanolyan.

Persze a fesztiválos munka sok szempontból önmagában is buli, aki emellett dönt, az kétféle ajánlattal találkozhat: egyes fesztiválokon – ilyen például a Bánki-tónál a Tekerj a tóra – a szervezők önkénteseket várnak (itt tehát pénzt nem kap a jelentkező, de kevésbé hajtós a feladat), máshol viszont „rendes” munkavállalóként, fizetésért is lehet feladatokat vállalni. A konstrukció rendezvényenként változik – a lehetőségekről általában az adott buli honlapjáról lehet tájékozódni, sőt többnyire ott lehet jelentkezni is (mint például a Hegyalja vagy a Campus esetében), de érdemes a diákmunkáltatók kínálatát is böngészni.

B.A.
eduline