Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Több millió kötetet őriznek, gyűjteményeikben olyan ritkaságok szerepelnek, mint a Gutenberg-biblia vagy az első fotográfia.
A világ legnagyobb egyetemi könyvtára a kilencven tagkönyvtárból álló Harvard University Library, amely egyben az Egyesült Államok legrégebbi könyvtárrendszere. 16 millió kötetével az ország harmadik legnagyobb könyvgyűjteménye a Library of Congress és a Boston Public Library után. Központi épülete a Widener Library, amelynek alapterülete 30 ezer négyzetméter, polcrendszere pedig 92 kilométer hosszú. A tagkönyvtárakban összesen 3 millió kötetet őriznek, amelyek között olyan ritkaságok is találhatók, mint a Gutenberg-biblia egyik tökéletes állapotban fennmaradt példánya.
A Yale University Library könyvállománya 12,5 millió kötetből áll, amelyből 4 milliót a tizenöt emeletes Sterling Memorial Library épületében őriznek. Az egyik tagkönyvtár, a Beinecke Rare Book and Manuscript Library a világ egyik legnagyobb könyvritkaság- és kéziratgyűjteménye, amelyben olyan emlékek is vannak, mint a 15. században készült Vinland világtérkép, az alkímiával és okkultizmussal kapcsolatos műveket tartalmazó Mellon-kollekció és a Romanov család fotóalbumai.
Az Egyesült Államok legnagyobb kutatókönyvtárát a University of Illinois működteti: az intézményben – amelynek online katalógusát havonta egymillióan böngészik – 12 millió nyomtatott könyvet és további 10 millió online vagy nem könyvformátumú dokumentumot őriznek. A negyven tagkönyvtárból húsz a főépületben működik, így a látogatók 7,5 millió kötethez férhetnek hozzá egy helyen. A könyvtárrendszer egyik legnagyobb gyűjteménye a 24 órán át nyitva tartó Undergraduate Library épületében található, a 8500 négyzetméter alapterületű Grainger Engineering Library pedig 300 ezer kötetével a világ legnagyobb mérnöki könyvgyűjteményének számít. A világ legszebb egyetemi és főiskolai campusairól itt találsz képeket.
A világ negyedik legnagyobb egyetemi könyvtárának a Berkeley ad otthont. A 32 tagkönyvtár alapterülete összesen 49 ezer négyzetméter, a könyvállomány pedig több mint 10 millió kötetből áll. A legfontosabb gyűjtemények sokáig a központi könyvtárban, a Doe Memorial Libraryben voltak – amelyet két hatalmas központi olvasóterme miatt a mai napig rengetegen látogatnak –, viszont a legtöbbjük mostanra átkerült a Gardner Main Stacks épület 84 kilométeres polcrendszerére. Az egyik legismertebb tagkönyvtár a Bancroft Library, amely a világ egyik leglátogatottabb kézirat- és könyvritkaság-gyűjteménye.
A University of Texas könyvtárában több mint 9 millió kötetet és olyan történelmi emlékeket őriznek, mint például Niépce 1827-ben készült Kilátás a dolgozószobából című képét, amely egyike az első fotográfiáknak. Az egyetem szimbólumát, a 94 méter magas, 28 emeletes főépületet eredetileg a könyvtár számára építették, de a gyűjteményeket végül átköltöztették a Perry-Castañeda Library épületébe. A könyvtárrendszerhez tartozó Lyndon Baines Johnson Library and Museum egyike annak a 13 elnöki könyvtárnak, amelyek 1930 óta őriznek felvételeket, leveleket és egyéb történelmi dokumentumokat az amerikai elnökökről. Vannak, akik nemcsak azért járnak könyvtárba, hogy tanuljanak. Angliában egy harmadéves egyetemista létrehozott egy Twitterhez hasonló portált, amelyen egy adott egyetem könyvárának látogatói ismerkedhetnek egymással. A furcsa társkereső oldalról itt olvashatsz bővebben.