Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Gyógyszerfejlesztéshez kapcsolódó vizsgálatokat tudnak elvégezni azokkal a műszerekkel, melyeket uniós támogatással és az Egis Nyrt. hozzájárulásával vásárolt meg a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kara.
Az oktatásban és kutatásban egyaránt használható öt műszer mintegy 190 millió forintba került, az összeg 90 százalékát uniós támogatás fedezte, a 20 millió forintnyi önrészt pedig az Egis Nyrt. biztosította - mondta Révész Piroska, az SZTE GYTK gyógyszer-technológiai intézetének vezetője eszközök átadásakor.
A berendezésekkel többek között szilárd gyógyszer-hatóanyagok vizsgálatát tudják elvégezni. Ellenőrizni tudják például, hogy milyen kapcsolat alakul ki a hatóanyag és a gyógyszerek készítése során használt segédanyagok között, a kémiai térképezés során pedig a gyógyszerek hatóanyag-eloszlását derítik föl. Az egyik eszközzel élő állati vagy emberi bőrszövetben tudják vizsgálni, hogy a különböző krémek hatóanyagai bejutnak-e a mélyebb rétegekbe - közölte az oktató.
Egy másik eszköz a gyógyszerek roncsolásmentes vizsgálatára alkalmas, akár a csomagolás megbontása nélkül is ellenőrizni tudják a tabletták összetételét, hatóanyagtartalmát. Az országban egyedülálló porröntgennel pedig többek között azt tanulmányozzák, miként befolyásolja a termékek minőségét a hőmérséklet és a páratartam változása - magyarázata a professzor.