Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Az alapszakok népszerűségi tendenciái nem mutatnak éles különbséget a korábbi évekhez képest, a mesterképzéseket megjelölő jelentkezői preferenciák pedig azt sugallják, a legkedveltebb alapszakokat választók közül sokan kívánják meglévő tudásukat a képzési rendszer második szintjén is bővíteni.
A 2009-es jelentkezések során az első öt legnépszerűbb alapszak a gazdaságtudományi, a műszaki és a bölcsészettudomány képzési területről került ki. Az alapszakok rangsora jól mutatja a tudományterületek toplistáját is, amelyen szintén a gazdaságtudományi, a műszaki és a bölcsészettudományi terület foglal el dobogós helyeket. A mesterképzésre jelentkezők preferenciái ezzel némiképp összefüggésben, talán a nagy számok törvénye alapján linearitást mutatnak, a legkeresettebb mesterképzések is ezekhez a tudományterületekhez tartoznak, a top alapszakokat teljes kreditbeszámítással elfogadó szakok a legkurrensebbek.
A top mesterképzések elsősorban a gazdaságtudományi diplomát követelik, de a kommunikáció és médiatudomány mesterszak is előkelő helyet foglal el a mesterképzések népszerűségi listáján. A műszaki végzettséget igénylő szakok lógnak ki a sorból, ezek idén még nem tarolnak, a műszaki terület a hatodik a mesterképzések tudományterületi preferencialistáján.
Ahová a legtöbben vágynak
A gazdaságtudományi topszakok - amelyek az első öt alapszakban vannak - elsőhelyes jelentkezőit vizsgálva a Budapesti Corvinus Egyetemet és a Budapesti Gazdasági Főiskolát jelölték meg a legtöbben, a műszaki top szakra jelentkezők legtöbbje a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen tanulna, míg bölcsészettudomány és társadalomtudomány mezsgyéjén álló kommunikáció és médiatudomány szakot a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskolán hallgatnák a legtöbben. Figyelembe véve az idén tapasztalt hallgatói stratégiát, az látszik, hogy a legkedveltebb szakok legkedveltebb intézményei széles, egyes esetekben szakspecifikus lehetőséget kínálnak, de mindenképp biztosítják hallgatóik számára a lineáris tanulmányokat.
Fontos a folytonosság
A Budapesti Corvinus Egyetem és a Budapesti Gazdasági Főiskola számos mesterképzési szakot hirdet, biztosítva ezzel, hogy gazdaságtudományi szakos hallgatói az Alma Materben folytathassák tanulmányaikat. A BME nagy múltú, meghatározó tudományegyetemi szerepét megtartva a piacon, szintén számos, a mesterszakok népszerűségi listáján elsők között lévő és azokon túlmenő szakokat indított az idén, megteremtve elsősorban a műszaki végzettségű hallgatói számára a továbbtanulási lehetőséget.
A Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola egy különleges, nemzetközi képzéssel kedvez hallgatóinak, egy londoni egyetemmel, a Middlesex Universityvel együttműködve angol nyelven indít marketingkommunikációs mesterképzést. Az intézmény ezzel lehetőséget teremt a kommunikáció szakos hallgatóiknak, hogy a marketing mesterképzésben egyébként teljes kreditértékkel nem elfogadott ismereteket tanulhassanak kommunikációs diplomával, de jelentkezhetnek a képzésre gazdasági végzettségűek is. A képzés a brit képzési rendszernek megfelelően egy év, és brit master diplomát ad, ráadásul a még mindig elitképzésnek számító MBA kurzus töredékébe kerül.
A főiskola egyébként, szemben a többi intézménnyel, a felsőoktatási rendszer prosperáló képzési formájára, a szakirányú továbbképzésekre is nagy hangsúlyt fektet a kínálatában. Számos speciális ismeretet közvetítő szakirányú képzést indít, amely szintén a hallgatók továbbtanulási szándékát szolgálja ki, széles választási lehetőséget kínálva. Ilyen a kommunikáció szakosok számára is elérhető szóvivő képzés, vagy a képzési piacon egyedülálló haditudósító, illetve a rendészeti kommunikációs és szakújságíró képzés is.
Zákányi Virág
Az oktatás témaköréből további érdekességet tudhat meg az eduline.hu weboldal szakmai támogatásával készült Oktatás Plusz 2009 című kiadványból, amelyet megvásárolhat az újságárusoknál, vagy megrendelhet a www.hvgplusz.hu weboldalon.