Az Egyesült Államokban a diákok többsége a Ne bántsátok a feketerigót! olvassa el az iskolás évei alatt, míg a német fiatalok Anna Frank naplóját olvassák el diákként - derült ki a TED-Ed Blog körkérdéséből. Vajon a többi országban mit olvasnak iskolás éveik alatt a gyerekek?
Milyen klasszikus könyveket adnak a diákoknak?
Ezt a kérdést tették fel, és a következő válaszok érkeztek:
Albánia
Ismail Kadare - Kronikë në gur (1971)
Ez a regény angolul a Chronicle in Stone címen jelent meg. A történet egy gyermek szemszögéből meséli el, és mutatja meg, hogy a különböző hódító erők - az olasz fasiszta, a görög és a náci - hogyan hatnak egy albán kisváros életére a második világháborúban.
Nigéria
Chinua Achebe - Things Fall Apart (1958)
A történet Nigériában az 1900-as években játszódik. Okonkwo az igbo vezető és falusi birkózó bajnokot mutatja be, az ő hatalomra és dicsőségre vezető utatját végül pedig a bukását a fehér gyarmatosítók ellen.
Ausztrália
John Marsden - Tomorrow, When the War Began (1993)
A Holnap, amikor elkezdődött a háború egy tizenéves lány és barátai történetét meséli el, akik visszatérve egy kempingtúrából, rádöbbennek, hogy egy ismeretlen haderő elfoglalta Ausztráliát.
Pakisztán
Mohsin Hamid - The Reluctant Fundamentalist (2007)
A regény magyarul a Kétkedő fundamentalista címen jelent meg. A nemzetközi bestseller, egy pakisztáni ember történetét követi, hogy miként változott az Egyesült Államokban töltött ideje, a 2001. szeptember 11-i események előtt és után.