Az első 100 nap a munkahelyen életed egyik legfárasztóbb időszaka lehet - új munkatársak, sürgős feladatok, nyomasztó megfelelési kényszer. Haditervre van szükséged.
Mielőtt első nap bemész, tekintsd át a jegyzeteidet, amelyeket az állásinterjúra készítettél. Milyen cégnél fogsz dolgozni? Mik lesznek a feladataid? Kik a munkatársaid? Kisebb lesz a lámpalázad, ha ezeket újra mind átgondolod. Az IdealistCarriers tanácsai pedig átsegítenek a következő 100 napon.
1. Az első nap
Mivel különleges napról van szó, aludd ki magad rendesen, mert nyúzottan rossz benyomást teszel a munkatársaidra.
Indulj el kicsit hamarabb, hátha dugó lesz odafelé. Rossz ómen, ha rögtön a legelső alkalommal elkésel a munkahelyedről.
Öltözz egy leheletnyivel elegánsabban az elvártnál.
Készülj egy kis bemutatkozással. Sokan kíváncsiak lesznek rá, hogy ki vagy és honnan jöttél, ezért szerkessz meg fejben előre egy félperces szöveget, amellyel minden lényegeset elmondasz magadról.
Mosolyogj. Igyekezz kimutatni, mennyire örülsz, hogy ezen a helyen dolgozhatsz, és ilyen remek munkatársaid vannak. Ezzel nagyon jó benyomást teszel a kollégáidra, és megalapozod a rólad alkotott véleményüket.
Ne légy erőltetett. Nyilván meg akarsz felelni az új munkahely elvárásainak, de a lelkesedést nem szabad túlzásba vinni. Légy természetes és spontán, bármennyire paradoxonnak is hangzik is ez.
Tartsd magad a 90/10-es arányhoz. Az esetek 90 százalékában figyelj, és csak a 10 százalékában szólalj meg. (És ez a 10 százalék is főleg kérdés legyen.)
Jegyzetelj. Olyan mennyiségű információ fog rád zúdulni, hogy képtelenség lesz mindent megjegyezni, ezért rögzítsd a legfontosabb dolgokat. Írd le a munkatársaid nevét, a beosztásukat és azt is, milyen benyomásod alakult ki róluk. Ne felejsd ki azokat a fontos információkat sem, amelyeket a munkáddal kapcsolatban osztottak meg veled. Az sem baj, ha valamit kifelejtesz, a leglényegesebb dolgok úgyis elő fognak kerülni a későbbiekben.
Rendezkedj be. Ellenőrizd, hogy megvan-e mindened, ami a munkavégzéshez kell.
Ne legyél azonnal túl barátságos mindenkivel. Érdemes az összes munkatársaddal jóban lenni, de hagyni kell, hogy a kölcsönös szimpátia fokozatosan alakuljon ki. Ha lerohanod a többieket, az tolakodásnak hat.
Munka után jutalmazd meg magadat valamivel, hiszen túlvagy az első napon!
2. Az első hét
Kérd meg a főnöködet, hogy mutasson be mindenkinek, akivel bármilyen formában együtt fogsz dolgozni, vagy aki olyan információk birtokosa, amelyekre szükséged van a munkádhoz. Azoktól a kollégáktól, akikkel szorosabban együtt fogsz működni, kérdezd meg, pontosan mit várnak el tőled.
Légy szerény és kedves. Ne fukarkodj a pozitív megjegyzésekkel, ha helyénvalók, és kerüld az olyan megjegyzéseket, amelyek esetleges korábbi munkatapasztalataidra vonatkoznak („ezt mi nem így csináltuk, hanem amúgy”).
Munka után küldj köszönő e-mailt azoknak a kollégáknak, akik bármiben segítettek.
De mi a teendő a további hetekben? Kiderül a Jobline Női Karriernapon! A kritikus első 100 munkanap kihívásairól tart ugyanis előadást a Sélei Annamária, a HR Essence ügyvezetője. Bemutatja a leghatékonyabb stratégiákat, és arra is rávilágít, mi a teendő, ha legnagyobb igyekezetünk ellenére sem úgy alakulnak a dolgok, ahogyan szeretnénk.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|