A 2013-as érettségi szezon tizedik napján a fizika kerül sorra: az eduline-on minden fontos információt megtaláltok, tanárokat és diákokat kérdezünk a feladatsorról, délben pedig jövünk a nem hivatalos megoldásokkal! A fizikaérettségi nap támogatását köszönjük a Pannon Egyetem Mérnöki Karának.
8:20
Itt vannak a hivatalos megoldások
A középszintű fizikaérettségi hivatalos megoldása
Az emelt szintű feladatsor hivatalos megoldása
16:29
Fakultáció nélkül esély sincs a négyesre-ötösre
"Aránytalan feladatsort kaptak a diákok, a kvantum- és a magfizika irányába tolódott el az írásbeli, például teljesen hiányzott az optika, pedig ez hangsúlyos témakör" - mondta az eduline-nak Varga László, az érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium fizikatanára, aki szerint azoknak a középiskolásoknak, akik alap óraszámban tanulták a fizikát, esélyük sem volt négyesre vagy ötösre megírni a tesztet, "ez a feladatsor csak azoknak ment jól, akik fakultációra is jártak".
A szaktanár szerint heti két órában nincs idő olyan alaposan tárgyalni az egyes témaköröket, ahogyan azt a feladatsor megkövetelte. "Az írásbeli komoly ismereteket, fizikus szemléletmódot kívánt a diákoktól". Hozzátette: a második rész 2. feladatának témája például nem része a középszintű tananyagnak, a vizsgázóknak kell ismerniük ugyan a kvantumszámokat, de számítási feladatot nem kell megoldaniuk, de hasonló a progbléma a 3. feladat B részével is.
13:40
Olvasóink véleménye a középszintű fizikaérettségiről
Előző évekhez képest könnyű volt, igaz azok, akik nincsenek baráti viszonyban az atomfizikával, megszenvedhettek a hidrogénes példánál. Amúgy teljesen korrekt volt.
Én azt mondom, hogy az eddigi érettségik közül, (amit én is megcsináltam) egyedül a magyar közép volt könnyebb, az összes többi, töri közép, matek emelt, fizika közép mind nehezebbek voltak az előző évekhez képest, szinte mindnél
Korrekt volt a feladatsor! A teszt viszont húzós volt! Sok volt az eddig még nem látott példák száma! És kémiai egyenletből sem kellett eddig bomlásra visszakövetkeztetni! Sok újdonság volt! :) Mindenesetre remélem, hogy lesz az írásbelin legalább 40 pontom, ahhoz ha még 60 pontos szóbelit megcsinálom, már meg van a 4-es, amiről álmodok! :-) Köszi, hogy ilyen gyorsan felteszitek a megoldókulcsot, sok idegességet megspórolhatunk így! :-) Üdv. egy diák
12:35
„Jól érzékelhető, hogy más tárgyakhoz hasonlóan a fizikaérettségi is kezd erősödni, az utóbbi években egyre komolyabb az írásbeli” – mondta az eduline-nak Teiermayer Attila, a Pannon Egyetem Mérnöki Kar Fizika és Mechatronika Intézetének egyetemi tanársegéde, aki szerint a feladatok egy-két kivételtől eltekintve egyértelműek voltak, a felkészült diákoknak nem okozhattak komoly problémát. A teljes cikket itt olvashatjátok el.
12:05
A középszintű fizikaérettségi második részének nem hivatalos megoldása
12:00
A fizikaérettségi első részének nem hivatalos, szaktanár által javasolt megoldása
11:20
Negyven perc, és jövünk a nem hivatalos, szaktanárok által kidolgozott megoldásokkal. Addig is: kinek hogy sikerült?
10:10
Milyen témák szerepelnek a középszint fizikaérettségin?
A Cavendish-féle torziós ingáról, Otto von Guericke 1654-es kísérletéről, az atommag-átalakulásról, a Naprendszerről és a Tejútrendszerről is kaptak kérdést a vizsgázók.
9:30
Fizikából jól teljesítenek a diákok
Matematikából gyengén teljesítenek, kémiából és fizikából viszont brillíroznak az érettségizők - igaz, ez utóbbi sokkal kevésbé meglepő, mint amilyennek elsőre tűnik. Míg a matek kötelező tantárgy, a fizikát és a kémiát csak az választja, aki ilyen területen szeretne továbbtanulni. Az elmúlt évek eredményeit itt nézhetitek meg.
8:10
Vissza a szerdai vizsgákhoz
Nyilvánosságra hozta az Oktatási Hivatal a szerdai kémiaérettségi hivatalos megoldását:
Az emelt szintű feladatsort és a hivatalos javítókulcsot itt nézhetitek meg.
A középszintű feladatsort és a hivatalos javítókulcsot itt nézhetitek meg.
7:30
Milyen témaköröket kaptak a diákok 2011-ben és 2012-ben?
A 2011-es tavaszi középszintű fizikaérettségin radioaktivitásról, az ősrobbanásról, energiatakarékos izzókról és az üstökösök mozgásáról szóló kérdés is szerepelt a feladatsorban. Tavaly a radioaktív atommagok, a sebesség és a menetidő, a fotonok és az áramkörök voltak az összetett feladatok témái.
7:00
Milyen a középszintű feladatsor?
A fizikaérettségi középszinten 120 perces, a feladatlap egy - 20 kérdésből álló - feleletválasztós kérdéssort és négy összetett feladatot tartalmaz, amelyek közül a vizsgázóknak hármat kell megoldaniuk, az időt tetszés szerint oszthatják be. A rövid kérdésekkel 40, az összetett feladatokkal összesen 50 pontot lehet szerezni.
6:30
Négy óra, három feladatsor
Az emelt szintű írásbeli 240 perces, három részből áll: az első részben 15 feleletválasztásos kérdést kapnak a diákok (30 pont), a másodikban egy esszé megírása a feladat (23 pont), míg a harmadik részben négy összetett feladatot kell megoldani (47 pont). Itt is a diákok dönthetnek, milyen sorrendben oldják meg a feladatokat.